Poza obowiązkową nauką języków w szkołach coraz większym zainteresowaniem cieszą się prywatne szkoły językowe oraz języki obce online - kursy internetowe, zajęcia przygotowawcze do certyfikatów i tym podobne. Według statystyk coraz więcej ludzi potrafi posługiwać się przynajmniej dwoma językami obcymi, a tendencja tego trendu w dalszym ciągu jest rosnąca. Poprzez postępującą globalizację i ogólnodostępność języka angielskiego w życiu codziennym żadną nowością jest znajomość tego języka na poziomie co najmniej B1. Jednak proces poznawania nowych języków potrafi być kosztowny i czasochłonny, dlatego warto zadać sobie pytanie:

Co nam daje znajomość języków obcych?

Kluczowa umiejętność na rynku pracy

Znajomość języków obcych to jeden z największych plusów, jaki możemy zaoferować potencjalnym pracodawcom. Niezależnie, czy aplikujemy na pracownika działu PR w dużej korporacji, czy kierownika sprzedaży w małej firmie - umiejętność porozumienia się z potencjalnymi kontrahentami to klucz w skutecznym prowadzeniu biznesu. Pracodawcy wiedzą o tym i premiują ludzi, którzy potrafią poradzić sobie z tą odpowiedzialnością. Często w pracy możemy również dostać dofinansowanie na różne formy nauki języków obcych. Można więc nie tylko zwiększyć swoją szansę na rekrutację, ale i zapewnić sobie podwyżkę czy awans, jednocześnie wynosząc z tego umiejętność przydatną w życiu pozazawodowym.

Konieczność znajomości języka obowiązującego w państwie, do którego wyjeżdżamy

Wraz z rozwojem środków komunikacji oraz zacieśniającą się współpracą międzynarodową coraz częstszym wyborem jest emigracja. Nie jest to jednak rozwiązanie niosące za sobą same korzyści, ale też pewne wyzwania. Jednym z nich jest znajomość języka państwa, do którego planuje się emigrację. Po opanowaniu danego języka w stopniu co najmniej komunikatywnym o wiele łatwiej jest znaleźć pracę w zawodzie, komunikować się ze swoimi współpracownikami lub klientami lub wykonywać swoje zadania. Ułatwia to również życie codzienne - znacznie ułatwia to codzienną komunikację na przykład z ekspedientami w sklepach i innymi usługodawcami.

Samorealizacja i otwarcie na świat

Umiejętności językowe nie są jedynie narzędziem pracy. Ważny jest też psychologiczny aspekt chęci samorealizacji i ambicji. Ludzie, w szczególności młodzi, chcą uczyć się języków, aby podnieść swoją samoocenę, samodoskonalić się, czy chociażby zaimponować swojemu otoczeniu. Znajomość języków pomaga też zgłębić kulturę i dorobek cywilizacyjny innych narodów, a także znacząco ułatwia podróżowanie do różnych krajów osobiście.

Jakich języków obcych Polacy uczą się najczęściej?

Najchętniej wybierane przez Polaków języki obce to:

  1. Angielski
  2. Niemiecki
  3. Norweski
  4. Włoski
  5. Hiszpański
  6. Francuski
  7. Holenderski
  8. Szwedzki
  9. Rosyjski
  10. Duński
Źródło: ESKK sp. z o.o. na podst. lat 2002-2012

Większość z tych krajów jest w ścisłej czołówce celów emigracyjnych Polaków. Pokazuje to więc, że głównym celem edukacji jest zapewnienie sobie wysokiej jakości życia w miejscu docelowym, jak i również emigracji tymczasowej, np. w celu zapewnienia sobie środków na studia zaoczne, otworzenie firmy lub innych inwestycji w siebie.