Podpowiadamy, jak umilić sobie pracę zdalną z domu i jak nie tracić przy tym dobrego kontaktu z zespołem!

 

Zalety pracy zdalnej: komu najbardziej odpowiada praca z domu?

Pandemia skłoniła wiele firm do zmiany systemu pracy na zdalny. Praca zdalna w domu wcale nie musi być mniej efektywna, niż ta wykonywana z biura! To nie tylko większe bezpieczeństwo, ale i możliwość wyciszenia się w prywatnej przestrzeni podczas pracy i oszczędność czasu chociażby na dojazdach do biura czy przygotowywaniu szybkiego obiadu do pracy.

Przeglądacie oferty pracy? Na pewno zauważyliście, że ogłoszeń dotyczących pracy z domu stale przybywa i zdaniem ekspertów do nowych warunków pracy trzeba się na razie po prostu przyzwyczaić. Praca z domu to tylko część zmian, jakie czekają nas w niedalekiej przyszłości. Nowe biura, inne podziały obowiązków w zespole… Właśnie dlatego warto poznać wcześniej minusy i plusy pracy zdalnej tak, aby móc jak najlepiej się do niej przygotować. 

Komu najbardziej odpowiada praca zdalna z domu? Chwalą ją sobie szczególnie Panie, których zdaniem praca zdalna pomaga w zadbaniu o dom i rodzinę i zachowaniu naturalnego work-life balance. Pracę rozpoczynamy rano z kubkiem ulubionej kawy, w dobrze znanej nam przestrzeni, a w dodatku w luźniejszym, niż wymaga tego oficjalne biuro stroju, by zaraz po jej zakończeniu móc przejść bezpośrednio do realizacji swoich popołudniowych planów. 

Wady pracy zdalnej, czyli minusy własnego home office

Niestety, ten piękny scenariusz nie zawsze się sprawdza. Jakie są minusy pracy zdalnej? Jeden z nich to pogorszenie kontaktów z zespołem w pracy. Jeśli już od jakiegoś czasu pracujecie zdalnie z domu, pamiętajcie o drobnych gestach, jakich nie unikalibyście w biurze - codziennym, porannym witaniu się, choćby i wirtualnie czy stałej, bieżącej komunikacji wykonywanych aktualnie zadań. Nawet, jeśli nie siedzicie razem w pokoju, nie oznacza to, że nie możecie współpracować równie skutecznie, co wcześniej!

Kolejną wadą pracy zdalnej może być trudność z wygospodarowaniem dla siebie odpowiedniej przestrzeni do pracy w domu. Jak powinna ona wyglądać? Przede wszystkim warto, aby nie była to Wasza kanapa czy łóżko. Pozostawanie przez cały dzień w piżamie, w pozycji leżącej z laptopem na brzuchu brzmi z pewnością kusząco, jednak niemal na pewno nie pozwoli Wam się odpowiednio skupić… A wieczorem będziecie musieli nadrabiać stracony czas. Lepiej wybrać biurko w salonie, na którym zaaranżujemy przestrzeń w podobny sposób, co na open space. To samo tyczy się poszukiwań dobrej pracy zdalnej!

Czas spędzony na pracy zdalnej w domu zaczyna mieszać się Wam z tym prywatnym? Właśnie dlatego dobrym rozwiązaniem jest nie tylko przygotowanie sobie komfortowej przestrzeni do pracy, ale i do odpoczynku po niej. Jeśli zakończenie pracy na dziś podkreślicie np. przejściem do innego pomieszczenia, łatwiej odtworzycie naturalny rytm pracy. Pomoże wydajnie odpocząć i nabrać sił na kolejny dzień!

Praca zdalna: dobrodziejstwo czy utrapienie?

Nie każdy odnajdzie się w pracy zdalnej z domu. Towarzyscy ekstrawertycy z pewnością wolą pracować ze swoim zespołem w tym samym pomieszczeniu. Niestety, obecnie to nie takie proste. Czy praca zdalna ma więc więcej minusów i odbija się negatywnie na naszej produktywności, czy może jest wręcz odwrotnie i dzięki niej mamy więcej czasu dla bliskich i dla siebie?

Wszystko zależy od tego, czy posiadamy komfortową przestrzeń do pracy w domu i dobrze się do niej przygotujemy. Jeśli jesteśmy osobami, które preferują częstą i szczegółową komunikację ze współpracownikami, nie musicie z niej rezygnować! Zaprzyjaźnijcie się z np. kamerkami internetowymi. Czasem lepiej zrozumieć czyjś przekaz, widząc ich mimikę i gestykulację. 

Macie problem z oddzieleniem obowiązków od życia domowego? Ustalcie jasne zasady. Pracę zdalną w domu zaczynajcie i kończcie o określonej godzinie, a po odłożeniu służbowego komputera na bok koniecznie zmieńcie pomieszczenie nawet na kilka chwil. Zwykłe wyjście do kuchni i rozpoczęcie szykowania obiadu może być pomocnym sygnałem dla organizmu, ułatwiającym zachowanie naturalnego rytmu dnia.

Dbając o siebie, swoją komunikację z firmą i wygodne warunki do pracy zdalnej, szybko się do niej przyzwyczaicie.