Przed trasą warto zajrzeć do serwisu albo do zaprzyjaźnionego mechanika, który zna nasz samochód i wie najlepiej, co sprawdzić i jak przygotować samochód do drogi.

- Zawsze jadę do mechanika, który opiekuje się moim samochodem od czasu, gdy go kupiłem – mówi pan Zdzisław, właściciel KIA Picanto. - Wprawdzie nie mam przy nim wiele do zrobienia, ale są takie rzeczy, które z czasem zawsze trzeba wymienić, jak tarcze hamulcowe, amortyzatory, wycieraczki czy filtry.

Warto poszukać, gdzie takie części kupimy taniej. Taniej nie znaczy gorszej jakości. Kupując przez Internet, możemy natknąć się na strony, gdzie kupimy części nowe, wysokiej jakości ale za przystępną cenę.

Do mechanika można pojechać z własnymi częściami, kupionymi przez internet. Na www.CzesciAuto24.pl kupimy części i akcesoria wiodących producentów, jak: Bosch, Beru, VALEO, PBX i innymi. W przypadku, gdy nie możemy się zdecydować którą część zamówić, przeszkoleni i doświadczeni fachowcy pomogą wybrać najlepszą opcję. Czesciauto24.pl zazwyczaj oferuje cały szereg dostawców dla identycznych części. Gdy danej części nie możemy znaleźć, wystarczy zadzwonić. Sprowadzają potrzebne części bezpośrednio od producenta.

Przed drogą bezwzględnie trzeba sprawdzić i w razie potrzeby uzupełnić ilość płynów, smarów i oleju.

Wyjeżdżając za granicę, warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w danym kraju. W Polsce obowiązkowo musimy mieć w samochodzie trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę – z ważną datą przydatności. W Rosji musimy mieć komplet zapasowych żarówek, a w Czechach policjant może zażądać zapasowych bezpieczników. W Niemczech oprócz apteczki wymagane są gumowe rękawiczki. Kamizelki ostrzegawczej wymagają: Słowacja, Węgry, Austria, Francja, Włochy, Belgia, Hiszpania, Portugalia, Finlandia, Norwegia, Chorwacja, Słowenia, Luksemburg i Rumunia. Gdy wychodzimy z samochodu na autostradzie, musimy ją bezwzględnie założyć.