Jakie są niepokojące objawy i wskazania do wykonania kolonoskopii?
- Odpowiedź niestety nie spodoba się pacjentom. Badanie trzeba wykonać przed pojawieniem się objawów. Wtedy mamy szanse na leczenie skuteczne w 100 proc. Dlatego pierwszą kolonoskopię proponujemy już po 50. roku życia. W rodzinach, w których już taka choroba wystąpiła u rodziców czy rodzeństwa, od 40. roku życia.
Dlaczego to takie ważne?
- W tych grupach wiekowych u 30 proc. pacjentów znajdujemy polipy–gruczolaki, które najczęściej w czasie badania usuwamy i tym samym uniemożliwiamy dalszy rozwój choroby. Wszystkie objawy, które możemy sami zaobserwować, pojawiają się w momencie, gdy choroba jest już zaawansowana, a leczenie będzie wymagało operacji chirurgicznej, chemioterapii, radioterapii…
Czy musimy mieć skierowanie, żeby Pracownia Endoskopii wykonała badanie?
- Pracownia wykonuje kolonoskopię na podstawie skierowań od lekarzy rodzinnych i z poradni specjalistycznych. Natomiast badania komercyjne wykonujemy bez skierowania. Robimy je wtedy, gdy pacjent sam ma życzenie, aby takie badanie wykonać i nie chce iść po skierowanie do lekarza.
Od jak dawna w pabianickim szpitalu wykonywane są kolonoskopie? Profilaktyczne wykonujemy od 12 lat w ramach Ogólnopolskiego Programu Badań Przesiewowych, które prowadzi Ministerstwo Zdrowia.
- Obecnie jesteśmy w grupie, do której zostało wybranych 25 pracowni z całej Polski, osiągających najwyższą jakość w badaniach. Każde badanie - jego przebieg, efekt medyczny dla pacjenta i opinia pacjenta o przebiegu badania są monitorowane przez Ministerstwo Zdrowia. Awans umożliwił kontraktowanie 2,5-krotne większej ilości badań niż dotychczas.
Pacjenci mają obawy przed tym badaniem. Nie należy się bać, bo...
…w naszej pracowni pracuje wyłącznie stały sprawdzony personel, który zawsze stara się zapewnić maksimum komfortu w czasie zabiegu. Cały sprzęt endoskopowy, jego jałowość i sprawność są stale monitorowane przez firmę Olympus. Wszystkie endoskopy i automatyczne maszyny myjące aparaty w czasie całej pracy są spięte kilkoma komputerami, które stale nadzorują przebieg wszystkich procesów z zapisem na serwerze pracowni. Takie systemy są tylko w najlepszych pracowniach dbających o bezpieczeństwo pacjenta.
Niektórzy pacjenci chcą przed zabiegiem porozmawiać z lekarzem. Czy jest na to czas?
- Przed każdym zabiegiem staramy się wszystko dokładnie wytłumaczyć. Jeśli trzeba, to wielokrotnie. Codziennie w pracowni jest od 7 do 9 osób, które chętnie pomogą we wszystkim. Każdy pacjent otrzymuje, jeśli ma takie życzenie, leki przeciwbólowe. Jeśli chce odpocząć po badaniu, zapewniamy wydzielone sale, gdzie można wybrać łóżko lub fotel.
Pacjenci, którzy nie pierwszy raz mają wykonywaną kolonoskopię, twierdzą, że w Pabianicach badanie nie boli. Czy to prawda?
- Jako jedyna pracownia w województwie łódzkim zapewniliśmy wykonywanie każdego badania w insuflacji CO2, co praktycznie likwiduje wszystkie dolegliwości po badaniu. Jest to najnowszy, sprawdzony sposób zdecydowanie poprawiający komfort wykonania kolonoskopii. Obecnie podawanie dwutlenku węgla zamiast powietrza atmosferycznego jest również promowane przez konsultanta krajowego nadzorującego Program Badań Przesiewowych jako uznaną skuteczną metodę.
Czy można wykonać to badanie w znieczuleniu ogólnym?
- Zapewniliśmy również możliwość na życzenie pacjenta przeprowadzenia całego zabiegu w znieczuleniu dożylnym, gdzie wyspecjalizowany anestezjolog z pielęgniarką zadbają, by pacjent już po zabiegu zapytał: „Kiedy wreszcie będę miał wykonane to badanie?”.
Jak przygotować się do kolonoskopii?
- Niestety, przygotowanie wymaga zaangażowania ze strony pacjenta. Konieczna jest odpowiednia dieta przed zabiegiem, a następnie wypicie jednego z preparatów umożliwiających oczyszczenie jelita przed samym zabiegiem. Da się to zrobić. Trzeba jednak uwierzyć w sens tego, co robimy, zwłaszcza że robimy to zwykle raz na dziesięć lat, a od jakości oczyszczenia jelita zależy cały efekt i pożytek z badania. Proponuję zrobić to naprawdę bardzo starannie. Jeśli są wątpliwości, zawsze można do nas zadzwonić. Przy telefonach (42) 225 38 38 i (42) 225 38 37 cały czas są dwie sekretarki medyczne zatrudnione w pracowni i udzielające wszelkich porad w tym zakresie. Jeśli dalej mamy jakieś nieścisłości czy wątpliwości, zawsze można porozmawiać z lekarzem endoskopistą.
W jakim celu robi się kolonoskopię i czego można spodziewać się w jej trakcie?
- To jedyny sposób, by wychwycić wszystkie zmiany nazywane polipami, usunąć je i uniemożliwić tym samym rozwój z nich raka jelita grubego. Obecnie jest to drugi co do częstości występowania rak w Polsce!
Gdy kolonoskopia wykaże patologię?
- Na szczęście większość z polipów usuwamy w trakcie tego samego zabiegu i większość pacjentów nawet nie wie, że taki zabieg był wykonany w trakcie kolonoskopii. Pojedyncze osoby musimy hospitalizować w oddziale chirurgicznym PCM do usunięcia dużych polipów tak, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo. Ale sam zabieg nadal nie wymaga operacji otwartej - chirurgicznej.
Jeżeli jednak natraficie na rozwiniętego raka jelita grubego?
- Niestety, co jakiś czas tak się dzieje. Wtedy kierujemy pacjenta do leczenia operacyjnego. Obecnie w szpitalu PCM oddział chirurgiczny jest prowadzony przez dwóch proktologów, czyli chirurgów ściśle wyspecjalizowanych w takich operacjach.
SPECJALISTYCZNA PRACOWNIA ENDOSKOPII
Badania i zabiegi endoskopowe wykonywane są przez wykwalifikowany i dobrze wyszkolony zespół endoskopistów:
lek. med. Dariusz Fisiak (specjalista chirurgii ogólnej, certyfikat endoskopii diagnostycznej i zabiegowej TCHP, dyplom umiejętności PTG-E) – kierownik pracowni
lek. med. Iwona Wojtyniak (specjalista gastroenterolog, dyplom umiejętności PTG-E)
dr n. med. Justyna Kotynia (specjalista gastroenterolog, dyplom umiejętności PTG-E)
dr n. med. Jarosław Wojsa (specjalista chorób wewnętrznych, dyplom umiejętności PTG-E)
dr n. med. Mateusz Maciejewski (specjalista gastroenterolog, dyplom umiejętności PTG-E)
Rejestracja na badania i zabiegi od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–14.00. Rejestracja: (42) 22 53 838.
Komentarze do artykułu: Kolonoskopia - trudne pytania pacjentów
Nasi internauci napisali 0 komentarzy