Dotyczy to zwłaszcza dziewczynek, nie bez powodu traktowanych niczym księżniczki. Ważnym elementem stylizacji maluchów stają się kolczyki – niektórzy już kilkumiesięczne dzieciaki umawiają na przekłuwanie uszu. Potem przychodzi czas na wybór odpowiedniej biżuterii. A nie wszystkie wyroby jubilerskie będą równie dobre dla dziecka.

Kruszec wysokiej jakości minimalizuje ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych

Jednak zanim o wskazaniu właściwej charakterystyki dziecięcych kolczyków, jeszcze kilka słów na temat pierwszej dziurki w płatku małżowiny usznej. Najlepiej zrobić to za pomocą dokładnie wysterylizowanej igły w profesjonalnym salonie piercingu. Po użyciu pistoletu do przekłuwania istnieje spore ryzyko uszkodzenia delikatnej tkanki, co znacznie wydłuża czas gojenia i zwiększa ryzyko wdania się zakażenia. Specjaliści z firmy Agathie-style, prowadzącej sklep internetowy z biżuterią astyle.pl, zalecają aby kilkulatkom zakładać złote bądź srebrne kolczyki dla dzieci, wykonane z kruszcu wysokiej jakości. Oba metale szlachetne wykazują się właściwościami bakteriobójczymi, przyspieszają też gojenie ran. Z kolei stal chirurgiczna, na którą decydują się niektórzy rodzice, może wywoływać uczulenie ze względy na znaczną zawartość niklu.

Złote lub srebrne kolczyki dla dzieci powinny mieć w miarę prosty, płaski kształt

Bezpieczeństwo i zdrowie najmłodszych trzeba traktować priorytetowo. Skoro wiadomo już, które materiały będą odpowiednim wyborem, pora przejść do konkretnych modeli. Tutaj robi się trudniej, bo gama dostępnych wzorów i motywów może przytłaczać swoim bogactwem. Należy kierować się nie tylko estetyką, ale również kwestiami praktycznymi. Aby zminimalizować ryzyko bolesnych obrażeń, lepiej ograniczyć się do kolczyków prostych, o niewielkich rozmiarach i wygodnym zapięciem: optymalny wariant to wkrętki lub sztyfty. Niewielka waga nie przeszkadza dziecku w zabawie, poza tym srebrne kolczyki w wydaniu mini nie stanowią nadmiernego obciążenia dla delikatnych, dziewczęcych uszu. Bogate zdobienia, skomplikowane wzory czy wiszące elementy mogą się łatwo zaplątać, np. w pościel albo ubranko zdejmowane przez głowę. A gładki, precyzyjnie wykonany kolczyk ze złota lub srebra można spokojnie zostawić na noc.