Płot jest naszą barierą przed światem zewnętrznym. Zarówno w przypadku ogrodzenia działki, na której stoi nasze domostwo, jak i w przypadku ogródków działkowych czy przestrzeni miejskiej, płot osłonowy musi zapewnić poczucie bezpieczeństwa, a także oczekiwany poziom estetyki. Przecież aranżacje ogrodowe są dzisiaj szalenie popularne i żaden element w przydomowej przestrzeni nie może odbiegać stylistyką od reszty obiektów. Co mamy do dyspozycji w grupie płotów osłonowych?

 

Płoty osłonowe lamelowe

 

Płoty takie to w praktyce zwykłe drewniane panele, które kupowane są w zestawach do samodzielnego montażu. Wystarczy wymierzyć obrys terenu, założyć wielkość prześwitu między sztachetami i można cieszyć się ogrodzeniem. Przed zakupem dobrze jest także przewidzieć wysokość płotu osłonowego oraz głębokość posadowienia paneli.

 

Płoty osłonowe lamelowe są dobrym sposobem na zakrycie płotu siatkowego. Wysokie, drewniane panele wyglądają z zewnątrz bardzo estetycznie, zwłaszcza gdy pokrywa je bezbarwny lakier. Płot osłonowy może być ażurowy lub ciasno pleciony. Płoty osłonowe ażurowe zapewniają dostęp światła, podczas gdy ciasno plecione są szczelne i nie tworzą prześwitów.

 

Fot. Przykład połączenia drewnianego płotu z gabionem

 

Płoty osłonowe boazeryjne

 

To wersja płotu osłonowego o unikatowym wzornictwie. Moduły takiego ogrodzenia tworzone są z prostych przęseł, które ozdabiane są dodatkowymi elementami, jak ażurowe kratki czy elementy kute ze stali nierdzewnej. Płoty osłonowe boazeryjne są nieco droższe od lamelowych. Cena związana jest oczywiście z tym, że wykonanie pojedynczego modułu płotu osłonowego boazeryjnego jest bardziej misterne i wymaga połączenia kilku materiałów.

 

Płoty osłonowe boazeryjne są dosyć trwałe, jeśli dobrze się je zamontuje. Najbardziej newralgicznym punktem jest plecionka lub kratownica, która wykonana jest z listew o mniejszej grubości, niż nominalne sztachety. Trwałość i estetyka to mocne strony płotów osłonowych boazeryjnych – idealnie nadają się do ogrodów w aranżacji rustykalnej.

 

 

 

Fot. Drewniane płoty osłonowe zaczerpnięte z https://www.produktyogrodowe.pl/14-drewniane-ploty-panele-oslonowe-ogrodowe

 

Płoty osłonowe sztachetowe

 

Taki typ ogrodzenia ma nieco inne funkcje, niż dwa wyżej opisane. Przede wszystkim płoty osłonowe sztachetowe są niższe i posiadają więcej prześwitów. Ich funkcją może być nie tylko zabezpieczenie terenu, ale także wytyczenie pola – przestrzeni do użytku. Przykładem są parki, place zabaw, ogródki gastronomiczne. Szczególną wersją płotu osłonowego sztachetowego jest płot myśliwski.

 

Płoty osłonowe sztachetowe są wdzięczne w montażu. Ich miłe dla oka walory oraz niewielkie gabaryty cenią sobie między innymi posiadacze ogródków działkowych. Płot myśliwski idealnie wytyczy obrys upraw, dzieląc je na poszczególne parcele. Dzięki temu nikt nie nadepnie na którąś z naszych ukochanych i pielęgnowanych roślin. Płoty te są też najłatwiej dostępną grupą na rynku, a co sprawniejsi w pracach manualnych mogą pomyśleć o samodzielnym stworzeniu takiego ogrodzenia.