Jeśli kupimy za mało, to pomiędzy malowaniem jednej a drugiej ściany będziemy musieli znaleźć czas na szybkie zakupy w markecie budowlanym. Gdy kupimy za dużo, narazimy się na dodatkowe koszty (których podczas remontu i tak nie brakuje). Jak sprawdzić, ile farby potrzeba na m kw.? Podpowiadamy!

Jak obliczyć, ile farby potrzeba na m kw.?

Chwyć miarkę i do dzieła. Zmierz długość i wysokość ścian oraz powierzchnię drzwi i okien. Sumę długości ścian pomnóż przez ich wysokość. Od uzyskanej liczby odejmij powierzchnię okien i drzwi. Następnie podziel wielkość powierzchni, którą planujesz pokryć farbą, przez wydajność wybranego produktu. Taką informację znajdziesz na opakowaniu – np. farba Nobiles Biała Akrylowa ma wydajność do 12 m kw./l (przy jednokrotnym malowaniu na odpowiednio przygotowanym podłożu tzn. takim, które jest gładkie i wyrównane). Farba charakteryzuje się także dobrym kryciem i paroprzepuszczalnością.

Weź pod uwagę, że do uzyskania najlepszego efektu, będziesz potrzebować dwóch lub więcej warstw produktu. Uzyskany wynik należy więc pomnożyć przez dwa. Uff, gotowe! Już wiesz, ile farby musisz użyć. Nie chcesz bawić się w liczenie? Skorzystaj z dostępnego bezpłatnie online kalkulatora zużycia farby (znajdziesz go np. na stronie nobiles.pl).

Jak bezpiecznie przechowywać farbę?

Jeśli jednak zostanie Ci odrobina farby po remoncie, musisz pamiętać o jej bezpiecznym przechowywaniu. Po skończonym malowaniu dokładnie oczyść brzeg puszki i szczelnie zamknij wieczko. Pamiętaj, że farba powinna być przechowywana w zacienionym, ale suchym pomieszczeniu z dala od źródeł ciepła. Unikaj także nadmiernej wilgoci, która może spowodować rdzewienie metalowej puszki. Wówczas istnieje ryzyko, że rdza dostanie się do farby. Producenci zalecają przechowywanie farb w oryginalnych opakowaniach. Zanim ponownie użyjesz produktu, sprawdź, czy nie minął termin jego przydatności do użycia (zazwyczaj jest to około 2 lat od daty produkcji). Pamiętaj, że farba powinna być przechowywana poza zasięgiem małych dzieci i zwierząt.

Informacja o tym, ile farby potrzebujesz na m kw., pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnych wydatków i jest zgodna z filozofią zero waste. Dzięki temu nie tylko zaoszczędzisz, ale choć odrobinę przysłużysz się środowisku.