Jako mieszkańcy tej planety możemy wypowiedzieć natychmiastową wojnę niewidzialnemu wrogowi, czym skutecznie ograniczymy występowanie niebezpiecznego pyłu. Niestety – zupełne wyeliminowanie zagrożenia jest niemożliwe, a wszystko za sprawą przyczyn powstania smogu, na które nie mamy wpływu. Zaliczamy do nich warunki atmosferyczne, które mogą sprzyjać jego wytwarzaniu, a także intensywności stężenia.

Warianty występowania smogu

Smog występuje w dwóch podstawowych wariantach. Pierwszy z nich to smog londyński, który niesie ze sobą wyjątkowo groźne cząsteczki PM2.5, które przedostają się niezauważone do układu oddechowego wraz z powietrzem, zalegając w płucach. Są one przyczyną wielu chorób układu oddechowego, które mogą doprowadzić nawet do śmierci. Smog londyński występuje w wysokim stężeniu w okresie jesienno-zimowym. Wtedy to z racji niskich temperatur rozpoczyna się sezon grzewczy – nieumiejętne spalanie oraz stosowanie złych materiałów (głównie tworzywa sztuczne) prowadzi do zwiększenia stężenia niebezpiecznego pyłu. Drugim wariantem smogu jest smog fotochemiczny zwany także białym. W tym przypadku okres jego nadmiernego stężenia przypada na sezon wiosenno-letni, gdy promienie słońca są bardziej intensywne, zaś temperatura wyższa. Główną przyczyną jego obecności jest nadmierna emisja spalin samochodowych w dużych miastach. W efekcie emisji do atmosfery przedostaje się wiele toksyn, tworząc wyjątkowo groźne związki. Jednym z nich jest ozon. W ramach ciekawostki warto wspomnieć, że ów rodzaj smogu zwany jest również wariantem „Los Angeles”, a wszystko za sprawą rekordowej ilości stężenia, jaka wystąpiła w znanym mieście aniołów.

Mało łaskawa pogoda

Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku do zwiększenia stężenia przyczyniły się stosowne warunki atmosferyczne. W przypadku smogu londyńskiego ogromne znaczenie ma występowanie mgły oraz brak wiatru. To warunki, na które narażeni są przede wszystkim mieszkańcy strefy umiarkowanej. Niska temperatura zwiększa poziom ogrzewania, co jeszcze bardziej wpływa na wzrastające stężenie toksyn, przypomina ekspert z firmy Goodair. Podobnie jest w przypadku smogu białego, gdzie bezwietrzność powoduje ukazanie się specyficznej mgły nad zatłoczonym miastem. To znak, iż poziom toksyn jest zbyt duży. Walnie przyczyniają się do tego intensywne promienie słońca oraz wysoka temperatura. Właśnie za sprawą tych czynników na występowanie smogu fotochemicznego narażeni są mieszkańcy Ameryki Łacińskiej oraz poszczególnych obszarów Stanów Zjednoczonych.

Przykre statystki i walka ze smogiem

Szacuje się, iż w skali roku śmierć z przyczyn zanieczyszczonego powietrza poniosło około 6 mln osób. W Polsce – kraju najbardziej zanieczyszczonym obok Czech oraz Słowacji - na skutek szkodliwego pyłu zmarło około 40.000 osób – w gwoli porównania, w wypadkach zginęło nieco ponad 3.000 osób. Przykre statystyki zachęcają nas do walki z niewidzialnym wrogiem. Który ze sposobów może okazać się skuteczny? Doskonałym pomysłem jest stosowanie katalizatorów samochodowych ograniczających emisję szkodliwych spalin do atmosfery. Warto zainwestować także w maskę antysmogową, która to chroni nasz układ oddechowy oraz wspomaga pracę układu naczyniowo-krwionośnego. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także zastosowanie oczyszczacza powietrza. Wyposażony w filtr oczyszczacz przechwytuje kurze, drobnoustroje oraz smogowy pył, następnie wydalając czyste i pachnące powietrze. Do najlepszych urządzeń tego rodzaju zaliczamy oczyszczacze renomowanej marki Sharp.