Osoby początkujące, które zaczynają swoją przygodę z jednośladem na sportowo powinny skupić się na tym, aby dobrać ubiór do indywidualnych potrzeb i możliwości finansowych. Na co więc należy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

O czym pamiętać przed zakupem odzieży kolarskiej?

Na rynku znajdziemy odzież kolarską zarówno do amatorskiego użytku, jak i tą znacznie droższą, najczęściej markową, przeznaczoną dla profesjonalistów. Poszczególne elementy ubioru powinny stanowić z sobą wspólną całość. Co oznacza, że nie ma sensu wydawać większych kwot na drogie dodatki jeśli korzystamy z tanich lub zwyczajnych koszulek i spodenek. Jakość podstawowego wyposażenia ma w tym przypadku kluczowe znaczenie. To właśnie ten podstawowy ubiór wpływa na komfort w postaci lepszej cyrkulacji powietrza podczas gorącej aury i zwiększonej odporności na wiatr w trakcie chłodniejszych dni. Dobry strój również idealnie przylega do ciała i w żaden sposób nie krępuje naszych ruchów.

Początkujący kolarze chętnie wybierają luźniejsze stroje, zwłaszcza jeśli planują krótkie trasy i skupiają się na rekreacyjnej jeździe. Natomiast sportowcy, którzy chcą zwiększyć własne osiągi i poprawić umiejętności sięgają po ubiór dopasowany w jak największym stopniu do sylwetki ciała. Dzięki temu poprawia się ich aerodynamika.

Jakie spodenki i koszulka dla początkujących kolarzy?

Wybierając spodenki i koszulkę należy kierować się jej przeznaczeniem na konkretną porę roku. Uniwersalne stroje nie zapewnią nam wystarczającego komfortu i wręcz szybko zniechęcą do uprawiania tego sportu. Latem obowiązkowym wyposażeniem początkującego kolarza powinien być t-shirt lub tank top oraz spodenki wykonane z syntetycznej tkaniny, które efektywnie odprowadza wilgoć na zewnątrz.

Wiosna i jesień to pory roku w których można liczyć na zmienną aurę i liczne wahania temperatur. Dlatego najlepszym pomysłem powinny być długie spodnie oraz przewiewna koszulka z długim rękawem. Jeśli o poranku panuje większy chłód to warto założyć lekką kurtkę, która dobrze przylega do naszego ciała.

Na zimę najlepiej sprawdzi się wielowarstwowa odzież sportowa. Warto szczególnie zwrócić uwagę na spodnie, które powinny być wyposażone w dodatkowe ocieplenie. Natomiast na górę należy założyć koszulkę i kolejne warstwy odzieży w zależności od panującej na zewnątrz temperatury. Trzeba mieć ze sobą także zimową kurtkę sportową, która ochroni nas przed deszczem i będzie stanowić dobrą barierę przed silnym i zimnym wiatrem.