To już czwarte pokolenie rodziny Płonków pracuje w warsztacie przy ul. Szewskiej 12. Nawet podczas II wojny światowej zakład działał bez przerwy. Co prawda, Niemcy zakazali sprzedaży zegarków, ale nigdy wcześniej nie zdarzało się tyle napraw.

Nad wejściem do zakładu Józef Płonka zainstalował pierwszy w Krakowie elektryczny zegar uliczny, wzbudzając tym sensację w mieście. Zegar, przywieziony z Paryża, wisiał do stycznia 1999 roku.

Choć lokal wciąż jest ten sam, wnętrze coraz mniej przypomina to przedwojenne. Również większość przyrządów używanych przez Józefa Płonkę i jego uczniów służy dziś tylko jako eksponaty.

- Właściwie nie stosuje się już tamtych technik. Zegarki są coraz precyzyjniejsze, zmienia się technologia, rozrasta wiedza. Na stare mechanizmy nie mam już prawie zleceń. Choć czasem muszę jeszcze sięgnąć do skomplikowanych notatek dziadka. Bo tego zawodu człowiek uczy się przez całe życie - mówi Łukasz Płonka.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży zegarmistrzowskiej spełniają wszystkie oczekiwania Klientów w najwyższej jakości i w najlepszych cenach. Zarówno w warsztacie przy Szewskiej, na krakowskim Kazimierzu jak i na www.zegarmistrz.com kupimy zegarki renomowanych firm, należących do największego na świecie koncernu swatchgroup, produkującego zegarki: TISSOTCERTINASWATCH, Calvin Klein. W ofercie można wybierać spośród modeli szwajcarskich producentów: DOXADELBANA oraz tak zwane marki fashion, należące do fossil group - FOSSIL,DIESEL.

Kupując od takich ekpertów zawsze możemy liczyć na szereg cennych branżowych informacji i choć cena nie jest najważniejsza, to tutaj będziemy mile zaskoczeni.

- Nawiązujemy współpracę z innymi firmami produkującymi zegarki, aby móc dokonać wszelkich napraw. Tak zegarków współczesnych jak i z dawnych lat, a także tych antycznych – mówi Łukasz Płonka. - Mając w gronie rodzinnym samych zegarmistrzów z ogromnym doświadczeniem, również szkolonych w ojczyźnie zegarków – Szwajcarii, poddani jesteśmy jedynie ograniczeniom stworzonym celowo przez niektóre marki.

Zawsze gwarantują jakość usługi, obejmując zegarek roczną, bezpłatną opieką. Do serwisowania i napraw używają tylko oryginalnych części, prawidłowych materiałów i właściwych narzędzi. Wbrew pozorom – narzędzia użyte do prac nad danym modelem to bardzo ważna sprawa. Nie pozostawiają „śladów bytności” w mechanizmie. Co prawda, nie jest to widoczne z zewnątrz, ale po otwarciu zegarka widok świetnie zachowanego mechanizmu jest bardzo przyjemny i ma wpływ zarówno na trwałość jak i wartość zegarka.

Dla zegarmistrza Płonki ważne jest to, co normalnie nie jest widoczne w zegarku na co dzień. Podobnie jak samochód, który co prawda z zewnątrz ma wygląd nieco zużyty lub staroświecki, ale silnik ma „jak dzwon” i działa bez zarzutu.

- Zegarek to dziwny przedmiot. Odmierza coś, co jest irytujące, czego nie da się pochwycić ani zatrzymać. Taki maleńki, ale ma duszę. I zniewala - mówi Łukasz Płonka.