Oszczędzaj energię dzięki zasłonom

Wiosną – kiedy dni są coraz dłuższe – warto korzystać z naturalnego oświetlenia, które zapewniają nam promienie słoneczne. Dzięki temu zaoszczędzimy energię elektryczną i obniżymy rachunki za prąd. Jeśli jednak w bardzo słoneczne dni wolelibyśmy ukryć się nieco przed słońcem, wybierzmy tkaniny, które poza podstawową funkcją – ochroną przed promieniami słonecznymi – są też praktyczne w użytkowaniu.

Przykładem włókna, które jest naturalne, a przy tym stosunkowo grube i sztywne, jest ramia. Wytworzone z niej tkaniny są odporne na promienie słoneczne i nie kurczą się w praniu. Dodatkowo potwierdzono, że pofałdowana tkanina zasłonowa stanowi barierę dla promieniowania podczerwonego, będącego nośnikiem energii cieplnej. W przypadku, gdy na zewnątrz występują upały, pozwala utrzymać temperaturę w pomieszczeniu na niższym poziomie, nawet przy otwartych oknach lub drzwiach balkonowych. Pozwala też lepiej izolować światło i dźwięki.

Komfortowy sen

Wiosną i latem warto rozświetlić sypialnię, stawiając w niej na jasne tkaniny. Jeśli chcemy spać smacznie i zdrowo, powinniśmy zadbać także o odpowiednią pościel. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez IKEA wraz ze studentami Kolegium Towaroznawstwa Politechniki Łódzkiej, najlepszą chłonnością wilgoci charakteryzuje się pościel wykonana w 100% z włókien bawełny. Jednak najlepsza dla zdrowego snu jest pościel poliestrowo-bawełniana. Włókna poliestrowe co prawda praktycznie nie pochłaniają wody, nie oznacza to jednak, że nie posiadają innych pozytywnych właściwości. Doskonale przepuszczają powietrze, dzięki czemu pościel łącząca cechy bawełny i poliestru zapewnia odpowiednią temperaturę ciała podczas snu i mniejszą potliwość.

Len – wysoko oceniany w badaniach

We wspomnianych badaniach IKEA i Politechniki Łódzkiej jednym z najwyżej ocenianych włókien był len. Aż 94% ankietowanych  wskazało ten surowiec jako najbardziej ekologiczny. I słusznie, ponieważ włókno to posiada nie tylko prośrodowiskowe cechy, ale jest też bardzo funkcjonalne. Potwierdziły to badania laboratoryjne, przeprowadzone przez studentów Politechniki Łódzkiej.

Len to naturalny surowiec odnawialny. Nie powoduje alergii, ma właściwości przeciwgrzybiczne, dobrze się pierze i nie brudzi się zbyt szybko. Tkaniny lniane bardzo dobrze przepuszczają powietrze. W asortymencie IKEA z tego surowca znaleźć można m.in. pościele i zasłony.

Nie dla alergii

Wśród włókien, które doskonale nadają się na tkaniny sypialniane, warto także wymienić  lyocell. To naturalne, celulozowe włókno wytwarzane z miazgi drzewnej. Jest gładkie, nie powoduje podrażnień i alergii skórnych, więc idealnie sprawdzi się w dziecięcej sypialni. Dobrze i szybko chłonie wilgoć oraz przepuszcza powietrze, co sprawia, że jest świetnym zamiennikiem lub uzupełnieniem bawełny. Jest od niej nawet bardziej miękkie, a do tego nie trzeba go zbyt często prasować.

Ekodywany

Ekologiczne włókna są także wykorzystywane w dywanach, które zdobią nasze podłogi. Najczęściej do włókien tych zalicza się sizal i jutę. Juta pozyskiwana jest z łodyg roślin juty. Posiada unikalną cechę – może oddawać lub pochłaniać wilgoć w zależności od wilgotności otoczenia. Dzięki temu pokój, w którym znajduje się jutowy dywan utrzymuje idealny poziom wilgotności, wpływając pozytywnie na nasze zdrowie i komfort. Sizal natomiast to włókno otrzymywane z agawy. Jest sztywne i bardzo trwałe. Jego naturalny charakter i ręczna metoda pozyskiwania sprawia, że wykładziny z tego surowca stanowią unikalną ozdobę każdego wnętrza. Do tego bardzo przystępną cenowo – dywan OSTED, o wymiarach 133x195 cm, wytworzony z włókien juty i sizalu, kosztuje jedynie 169 zł.

Tekstylne nowości w IKEA Łódź

Wśród nowości dostępnych w IKEA Łódź znaleźć można pościel FLICKÖGA, uszytą z mieszanki bawełny i miękkiego lyocellu. Pościel jest idealna na zbliżające się gorące dni i ciepłe noce – dobrze chłonie wilgoć i jest przyjemnie chłodna w dotyku. Młodzieżowe motywy sprawią, że przypadnie do gustu każdemu nastolatkowi.

Z kolei kolekcja tekstyliów CHARMTROLL obejmuje wszystko, co jest potrzeb­ne niemowlakowi: od tekstylnych artykułów do kąpieli po produkty do spania. Wykonana została z naturalnej bawełny i lyocellu. Zapro­jektowano ją z dbałością o szczegóły, takie jak wykończenia krawędzi czy hafty, które są bezpieczne dla delikatnej skóry małego dziecka.

Wśród nowości znaleźć też można kolorową seria tekstyliów STICKAT, która ożywi każ­dą sypialnię. Energetyczne kolory wprowadzą do naszych wnętrz prawdziwie wiosenną atmosferę.