Technik zdobienia przedmiotów papierem oraz wykonywania dekoracji z niego jest wiele. Obecnie coraz więcej miłośników zyskuje sobie quilling, który daje naprawdę dużo możliwości. Czym jest quilling i co można zrobić przy pomocy tej techniki?

Magia papierowych pasków

Quilling jest prostą, ale bardzo efektowną techniką, którą mogą zająć się nawet dzieci. Dzięki niej mogą ćwiczyć motorykę małą, czyli precyzyjne ruchy dłoni i palców. Po nabyciu wprawy można wyczarowywać prawdziwe cuda z papierowych pasków. Do „zabawy” w quilling nie trzeba dużo. Wystarczą:

- wąskie paski papieru o różnej szerokości – od kilku do kilkunastu milimetrów;

- specjalny przyrząd do nawijania pasków;

- klej.

To podstawa. Kiedy już nabierzemy wprawy i będziemy chcieli wykonywać bardziej zaawansowane prace, możemy wybrać dodatkowe akcesoria, takie jak specjalne nacinarki czy paski metaliczne lub z gotowym wzorem. Przykładowe wzory znajdziesz na stronie loveart.pl.

Jak skręcać paski?

Podstawową formą, jaka powstaje z cienkich pasków, są spiralne kółka. W celu ich stworzenia należy pasek papieru umieścić w „widełkach” nawijaka i powoli skręcać. Jeżeli wykonujemy motyw, który wymaga kilku elementów takiej samej wielkości, możemy skorzystać ze specjalnego wzornika (może to również być linijka ze wzorami do odrysowywania). Gdy element będzie miał odpowiedni rozmiar, należy jego koniec zabezpieczyć klejem.

Okrągłe elementy można wyginać tworząc łezki, oczka, trójkąty, kwadraty, serduszka… Można je dowolnie łączyć ze sobą, tworząc dwu- i trójwymiarowe konstrukcje. Tutaj już wszystko zależy wyłącznie od naszej wyobraźni.

Co można zrobić z wykorzystaniem metody quillingu?

Quilling wykorzystywany jest najczęściej do tworzenia kartek okolicznościowych – świątecznych, ślubnych i rocznicowych. Jednak ta technika daje o wiele więcej możliwości. Z jej wykorzystaniem można tworzyć między innymi ozdoby świąteczne na choinkę, obrazki czy dekoracyjne świeczniki na podgrzewacze do herbaty. Ciekawym pomysłem jest też papierowa biżuteria. W takim przypadku dla wzmocnienia efektu można zabezpieczyć stworzone przez siebie kolczyki czy bransoletkę lakierem o błyszczącym lub matowym wykończeniu.