Zabieg powiększenia piersi jest najczęściej wybieraną przez pacjentki operacją z zakresu medycyny estetycznej. Ze względu na swoją ciągle rosnącą popularność, temat operacji biustu przestał być kontrowersyjny, a sam zabieg stał się bardziej dostępny. Przeprowadzany jest z różnych powodów - wypadków, zniekształceń po ciąży i karmieniu piersią, wrodzonych deformacji, zmian w wyglądzie piersi po zmniejszeniu masy ciała, nowotworów, zmiany płci, asymetrii piersi czy po prostu niezadowolenia z rozmiaru bądź wyglądu biustu. Na powiększenie piersi najczęściej decydują się kobiety między dwudziestym a czterdziestym rokiem życia oraz osoby będące w trakcie zmieniania płci.

Obecne zaawansowane rozwiązania medycyny estetycznej pozwalają pacjentkom na dobranie implantów spełniających wszystkie ich wymagania i będących w stanie stworzyć wymarzony biust.

Implanty piersi są w stanie rozwiązać wiele problemów, z którymi pacjentki zgłaszają się do lekarza: kompleksy, zmiana kształtu i jędrności biustu czy usunięcie piersi w następstwie nowotworu. Pomagają powiększyć, odbudować czy zmodyfikować biust zgodnie z życzeniami operowanej osoby.

Jakie implanty wybrać?

Na rynku istnieje wiele rodzajów implantów piersiowych. Przed zabiegiem warto udać się na konsultację do kilku specjalistów celem poznania ich ekspertyzy na temat najlepszego typu pod kątem warunków anatomicznych. Na wybór implantu ma wpływ też oczekiwany efekt pozabiegowy oraz styl życia (np. wzmożona aktywność fizyczna). Lekarze pomogą zapoznać się z dostępnymi produktami i rozwieją wszelkie wątpliwości pacjentki.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje implantów piersiowych ze względu na ich wypełnienie. Należą do nich:

  1. Implant z roztworem soli fizjologicznej

Jeśli chodzi o zalety implantów wypełnionych roztworem soli fizjologicznej, można zaliczyć do nich mniejszą inwazyjność zabiegu (implant uzupełniany jest po wprowadzeniu go do organizmu przez małe nacięcie), obniżone ryzyko powikłań (jeżeli sól fizjologiczna wydostanie się poza implant, zostanie wchłonięta przez organizm) oraz przejrzystość dla promieni Roentgena - implanty nie mają wpływu na pomyślność prześwietleń. Ich minusem jest mniej naturalny wygląd niż przy wypełnieniu silikonowym oraz możliwość zmniejszenia kilka lat po operacji. Minusem wypełnienia silikonowego jest nieprzejrzystość dla promieni Roentgena.

  1. Implant z silikonem piersiowym

Żel silikonowy umieszczony w implantach najlepiej imituję strukturę ciała, jednocześnie zachowując swój kształt. Wybierając implant silikonowy można wybrać kształt oraz stopień twardości z szerokiej gamy. Silikon spoisty używany do produkcji implantów jest bezpieczny i ma przyjemną konsystencję, przypominającą naturalne piersi.

  1. Ekspandery Bakera

To implanty z wypełnieniem kombinowanym, łączącym obie powyższe metody.

Implanty można też podzielić ze względu na ich profil, który decyduje o stopniu wypchnięcia piersi w stosunku do klatki. Profil implantu może być niski (Low), średni (Moderate), wysoki (High) lub bardzo wysoki (Ultra/Extra High). Odpowiedni dobór profilu pozwala wysunąć pierś zgodnie z oczekiwaniami pacjentki i uniknąć problemów takich jak nienaturalne załamanie w okolicy pachy, zbyt szeroki lub wąski implant w stosunku do naturalnej piersi czy położenie implantów za blisko lub za daleko w stosunku do siebie.

Implanty również różne typy powierzchni: gładkie lub teksturowane. Te drugie zapobiegają rotacji implantu ze względu na większą przyczepność. Kolejnym parametrem jest kształt podstawy implantu: anatomiczne charakteryzują się przekrojem w kształcie kropli, a okrągłe mają podstawę w kształcie koła. Ostatnim parametrem przy wyborze jest oczywiście rozmiar, określany w mililitrach. Często zdarza się, że lekarze dobierają mniej lub bardziej różniące się objętością implanty w celu wyrównania asymetrii naturalnych piersi.

Wszystkie dostępne implanty opracowane są z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie osób decydujących się na operację.