ad

Praca w Niemczech i umowa o pracę

Obywatele polscy od 1 maja 2011 roku mają nieograniczone prawo do legalnej pracy w Niemczech. Stało się tak dzięki przyłączeniu Polski do Unii Europejskiej. Praca w Niemczech jako opiekunka wymaga po prostu zawarcia umowy z niemieckim pracodawcą. Już nie trzeba dodatkowych zezwoleń. Przed wyjazdem do Niemiec warto jednak wiedzieć, jakie są ogólne zasady zawierania umowy.

Umowa o pracę w Niemczech może zostać zawarta ustnie. By uniknąć nieporozumień, warto jednak, by została spisana. Wypowiedzenie w każdym przypadku wymaga formy pisemnej. Najkrótszy okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. By móc pracować jako Altenpflegerin (pielęgniarka) na terenie Niemiec, konieczne jest udokumentowanie takich umiejętności. Może to być świadectwo ukończenia szkoły czy kursu pielęgniarskiego. Dokument musi być w języku niemieckim. Na jego podstawie otrzymuje się zezwolenie, obowiązujące na terenie całego kraju. Nie mając takich zaświadczeń, można podjąć pracę jako pomoc domowa dla osób starszych – Haushaltshilfe.

By praca w Niemczech jako opiekunka była dobrze wykonywana, konieczna jest znajomość języka niemieckiego. Należy czytać dokładnie umowę – jaki jest zakres obowiązków i warunki pracy. Warto ją rzetelnie przetłumaczyć, by uniknąć nieporozumień.

Praca w Niemczech jako opiekunka – własna działalność

Praca w Niemczech na własnych warunkach również jest możliwa. By założyć swoją działalność, trzeba zarejestrować firmę w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Tym samym, zostaje zgłoszona do Urzędu Skarbowego i Urzędu Statystycznego. Można zrobić to elektronicznie. Zatrudniając pracowników, trzeba ich zgłosić w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Kluczową kwestią jest oferta firmy. Opiekunka może być dochodząca (odwiedzająca pacjenta kilka razy w tygodniu) lub mieszkająca z nim na stałe. Ważne jest ustalanie zasad pomocy doraźnej (nocne dyżury, pomoc w nagłych przypadkach, uczestniczenie w wyjazdach). Konstruując ofertę, dobrze jest sprawdzić,  co proponują inne firmy. Praca jako opiekunka wymaga różnych nakładów czasu (zależnie od zakresu obowiązków), więc pisząc ofertę, trzeba zastanowić się, czy jednoosobowa działalność będzie wystarczająca. Chcąc powiększyć zakres usług, konieczne będzie zatrudnienie pracowników.

Kolejnym etapem jest wyszukanie ofert pracy. Można to zrobić, zostawiając ulotki swojej firmy w ośrodkach leczniczych, pomocy, szpitalach, domach opieki. Często w instytucjach są wyznaczone miejsca do zostawienia takich materiałów. Samodzielna praca w Niemczech wymaga biegłej znajomości języka niemieckiego.

Praca jako opiekunka – agencja to prosty i wygodny sposób

Agencja zatrudnienia znajduje ofertę pracy dopasowaną do umiejętności kandydata. Pomaga w skompletowaniu dokumentów. Proponuje pomoc polskiego koordynatora. Praca jako opiekunka, zaoferowana przez dobrą agencję, to gwarancja zakwaterowania i niezbędnych warunków do pracy. Agencję godną polecenia znajdziesz na stronie: http://www.eurocare.com.pl/praca-w-niemczech-jako-opiekunka. Ich umowy są przejrzyste, a w razie potrzeby pracownik tłumaczy wszystkie niejasności.

Założenie własnej firmy wiąże się z dużą ilością formalności. Dochodzi to tego wyszukiwanie ofert pracy. Podjęcie zatrudnienia za pośrednictwem agencji jest dużo łatwiejsze. Zanim podejmiesz decyzję o formie rozpoczęcia pracy w Niemczech, przeanalizuj wszystkie wady i zalety wybranego rozwiązania.