Wcześniej, podczas rekrutacji, wybieramy sztelę, na którą chcemy pojechać. Na co zwrócić uwagę przy wyborze miejsca pracy? Dowiedz się, o czym warto pamiętać, wyjeżdżając do opieki w Niemczech.

Zakwaterowanie w domu seniora to codzienność opiekunki w Niemczech

Mieszkanie z podopiecznym jest konieczne, by dobrze się nim opiekować. Zapewnienie właściwych warunków jest zadaniem rodziny seniora. Opiekunka pracująca w Niemczech zwykle może liczyć na osobny pokój. Ostateczne warunki zamieszkania są zależne od tego, w jakich realiach mieszka sam podopieczny. W rezultacie można spotkać oferty gwarantujące duży komfort (jak na przykład osobna łazienka dla opiekunki czy nawet całe piętro do dyspozycji), a także skromniejsze, zapewniające niewielki pokoik w mieszkaniu.

Gdy wprowadzasz się do domu osoby starszej, pamiętaj o tym, by uszanować zasady, jakie w nim panują. Seniorzy bardzo cenią sobie ustalony ład i porządek, a pamiątki rodzinne traktują z dużym sentymentem. Dlatego rzeczy, które opiekunce wydają się nieistotne, dla nich mogą okazać się ważne – a stąd już tylko krok do konfliktu. Pracując w opiece w Niemczech, zawsze odkładaj więc rzeczy na „swoje” miejsce”. Tobie może to się wydawać dziwne, ale wiedz, że osoby starsze nie lubią zmian, a rutyna i powtarzalność dają im poczucie bezpieczeństwa. Nie warto zatem dezorganizować porządku panującego w domu podopiecznego.

Warunki w pracy w niemieckiej opiece

Jaki standard mieszkaniowy czeka na opiekunkę w Niemczech? Wszystko zależy od indywidualnej szteli. W zależności od ogłoszenia możesz mieszkać w dużym mieście, w małym miasteczku albo na wsi. Każda z tych lokalizacji ma swoje plusy i minusy. W mieście wszędzie jest blisko, ale za to brakuje spokoju i ciszy, a senior prawdopodobnie mieszka w mieszkaniu w bloku. Na wsi natomiast konieczne jest prawo jazdy, aby dojechać chociażby do sklepu. Dla wielu opiekunek pracujących w Niemczech optymalnym miejscem zamieszkania jest małe miasteczko. Cała infrastruktura jest łatwo dostępna, a jednocześnie nie ma tłumów.

Kolejną kwestią jest obecność innych domowników. Czasami zdarza się, że w mieszkaniu oprócz podopiecznego przebywa jego współmałżonek albo rodzeństwo. Niekiedy z seniorem mieszka cała rodzina. Dobrze jest więc już na początku określić, czy chcesz, by Twój podopieczny mieszkał sam, czy godzisz się na obecność innych osób.

Niektórzy podopieczni posiadają zwierzęta domowe. Jeżeli więc masz alergię na sierść albo nie przepadasz za zwierzętami, powiedz o tym konsultantowi z agencji. Lepiej na samym początku jasno określić swoje preferencje, niż narażać się na późniejsze nieprzyjemności.

Jeśli jakiś czas pracujesz już jako opiekunka w Niemczech, to pewnie wiesz, jak ważne są dodatkowe udogodnienia w mieszkaniu. I nie chodzi tu tylko o sprzęty ułatwiające pracę, ale też te aspekty, które uprzyjemniają pobyt opiekunce. Dostęp do Internetu umożliwia kontakt z bliskimi w Polsce, a telewizor – śledzenie wieści ze świata czy dodatkową naukę niemieckiego. Na niektórych zleceniach opiekunka dostaje do dyspozycji samochód czy rower. Jeżeli zatem zależy Ci na możliwości korzystania z konkretnych udogodnień, zwróć uwagę, czy dana oferta pracy w niemieckiej opiece to uwzględnia.

O tym opiekunka w Niemczech powinna pamiętać

Warunki mieszkaniowe mają duże znaczenie dla opiekunki, szczególnie wtedy, gdy zamierza ona spędzić w Niemczech kilka miesięcy. Chcesz dobrze czuć się w domu podopiecznego? Jeszcze przed wyjazdem upewnij się, że sztela spełnia Twoje oczekiwania. Na portalu SenioPort znajdziesz szczegółowo opisane ogłoszenia, a konsultanci pomogą Ci dobrać odpowiednie zlecenie.