Stacja Kontroli Pojazdów Lewityn to pierwsza i jak dotąd jedyna stacja na Bugaju.

- Każdy, kto przyjedzie na przegląd,może obserwować przez szklaną ścianę, co dzieje się z jego autem. W tym czasie może napić się pysznej kawy, albo zrelaksować się na Lewitynie – mówi właściciel stacji Lewityn przy ul. Bugaj 106.

Co sprawdzi diagnosta? Podstawą zakresu kontroli jest ustawa „Prawo o Ruchu Drogowym” oraz rozporządzenie o warunkach technicznych pojazdów, oraz zakresie ich niezbędnego wyposażenia:

Dokumenty - zgodność danych pojazdu z zapisami w dowodzie rejestracyjnym, prawidłowość oznaczeń i stan tablic rejestracyjnych.

Ogumienie - stan techniczny i ciśnienie powietrza w oponach (nie można na przykład na jednej osi umieszczać ogumienia o różnej rzeźbie bieżnika lub nierównomiernie zużytego). Minimalna głębokość bieżnika to 1.6 mm.

Oświetlenie - działanie i ustawienie świateł, odchylenie strumienia świateł mijania, poziom jasności i barwę (zbyt słabe, oślepiające lub o innej barwie niż wymagana spowodują niezaliczenie badania).

Układ hamulcowy - stan techniczny, skuteczność i równomierność działania hamulców, stan przewodów hamulcowych oraz sprawność i skuteczność hamulca postojowego.

Układ kierowniczy - stan techniczny połączeń, drążków kierowniczych, zwrotnic, wahaczy, amortyzatorów i łożysk (niedopuszczalne są jakiekolwiek naprawy jak spawanie, czy też zgrzewanie osi zwrotnic i wahaczy!)

Podwozie i zawieszenie - stan techniczny: ramy podwozia, resorów, wahaczy, drążków reakcyjnych, układu napędowego, sprzęgła, zbiornika paliwa i przewodów, sprawność amortyzatorów.

Instalacja elektryczna - akumulator (pewność zamocowania, pęknięcia obudowy, wycieki elektrolitu), stan przewodów i urządzeń elektrycznych.

Nadwozie, osprzęt i toksyczność spalin - potencjalna korozja elementów nośnych podłogi, stan mechanizmów zamykania drzwi, stan szyb (pęknięcia, zmatowienia, przepuszczalność światła), działanie wycieraczek, spryskiwaczy, pasów bezpieczeństwa, działanie sygnału dźwiękowego, poziom emisji zanieczyszczeń, dymienia, poziom emitowanego hałasu.

Każdy, kto zostanie klientem Stacji Lewityn, ma szansę odebrać talony na zakupy w sklepie i stacji benzynowej Carrefour o wartości 20 lub 30 zł.

- Nasi klienci mogą liczyć na 30-procentowe rabaty na zakup części do samochodu – mówi właściciel. - Tych oryginalnych i zamienników.

Na obowiązkowy przegląd samochodu można tu przyjechać w tygodniu od 8.00 do 20.00, a w soboty zrobią nam przegląd między 8.00 a 14.00.