Najczęściej pojawiają się nagle i niespodziewanie, ale pozbyć się ich jest trudno. Bez wsparcia ze strony doświadczonej ekipy może okazać się to niemożliwe.


 

Czym są pluskwy?

Pluskwy są czerwono-brązowymi, bezskrzydłymi owadami o owalnym kształcie. Mają długość około 5-7 mm. Swoim wyglądem, jak i zresztą rozmiarem, przypominają pestkę jabłka. Poruszają się na trzech parach cienkich odnóży zakończonych pazurkami. Ich głowa jest krótka, ale szeroka, a na niej znajdują się duże oczy i wyraźnie widoczne 4-segmentowe czułka. Samice żyją kilka miesięcy i składają od 2 do 3 jaj dziennie. Pluskwy żywią się krwią ludzi. Ich ugryzienia są dość charakterystyczne, ponieważ przybierają postać 3-4 śladów w linii lub w trójkącie.


 

Skąd biorą się pluskwy?

Pluskwy mogą pojawić się nawet w tych domach, w których w sposób szczególny dba się o porządek, ponieważ czystość nie ma tu żadnego znaczenia. Jedyne, co mają wspólnego z porządkami, to wyłącznie to, iż regularne sprzątanie pozwoli prędzej czy później je zauważyć. Pluskwy możemy przynieść do domu sami i w ogóle o tym nie wiedząc, na przykład z bagażem. Owady te chętnie pomieszkują w hotelach (nawet 5-gwiazdkowych), hostelach, schroniskach, akademikach, a także w szpitalach. Ponadto istnieje ryzyko przyniesienia ich do domu wraz z używanymi meblami nabytymi po okazyjnej cenie. Pluskwy mogą być obecne w tramwajach, autobusach i pociągach. Jeżeli podróżujemy komunikacją miejską, może i nam przydarzyć się taka sytuacja. Kina, muzea i teatry też są miejscami, w których pluskwy lubią przebywać i stamtąd są zupełnie nieświadomie transportowane do domów miłośników dobrych filmów, przedstawień i sztuki.


 

Po czym poznać, że w domu są pluskwy?

O obecności pluskiew w domu mogą świadczyć przede wszystkim widoczne gołym okiem żywe lub martwe pluskwy. Na to samo będą wskazywać plamy krwi widoczne na pościeli. Może to być właśnie krew strawiona i wydalona przez pluskwy. Gdy ilość pluskiew jest już duża, w pomieszczeniu daje się wyczuć mdły, słodki zapach, nieco przypominający zapach migdałów. O tym, że w domu faktycznie są te owady, mogą dowodzić ugryzienia na ciele człowieka. Widząc małe ranki można mieć pewność, że pluskwy te zadomowiły się już na dobre.


 

Sądząc po tym, w jaki sposób pluskwy pojawiają się w domach, możemy śmiało stwierdzić, iż posiadanie ich absolutnie nie jest powodem do wstydu. Najważniejsze jest to, aby w odpowiedni sposób im przeciwdziałać, a przede wszystkim jak najszybciej się ich pozbyć. Życie z pluskwami w domu jest utrudnione i niekomfortowe.

Jeśli masz w domu pluskwy lub podejrzewasz, że możesz je mieć, skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc. Odpluskwianie łódź to nasza specjalność. Usługę tę świadczymy od wielu lat. Posługujemy się wyłącznie skutecznymi, sprawdzonymi metodami. Obsługujemy klientów na terenie całej Łodzi i okolic.