Pieniądze trzymane w gotówce z biegiem lat tracą na wartości. Dlatego najkorzystniejszym rozwiązaniem jest aktywne oszczędzanie, czyli takie, które wygeneruje dodatkowy zysk. Najbezpieczniejszą jego formą są lokaty bankowe. Sprawdź, jak wybrać tę najlepszą.
Oszczędzanie z nawiązką
Lokata to umowa z bankiem, na mocy której klient przekazuje swoje pieniądze do całkowitej dyspozycji instytucji finansowej. Oczywiście na określony czas i nie za darmo. Banki, w zamian za dodatkowe środki zwiększające płynność finansową, oferują nawiązkę w postaci odsetek od użyczonego wkładu. Jedną z głównych zasad jest ta, że im dłuższy okres lokacyjny, tym otrzymamy więcej pieniędzy. Istotną rolę pełni jednak wysokość i rodzaj oprocentowania.
Jakie oprocentowanie wybrać?
Stąd wszystko zależy od naszej decyzji. Obecnie na rynku mamy dwa rodzaje oprocentowania lokat – stałe i zmienne. Pierwsze wyróżnia się tym, że stopa procentowa, na podstawie której oblicza się odsetki, jest niezmienna. Stąd jeszcze przed włożeniem pieniędzy na lokatę możemy łatwo wyliczyć, ile zyskamy na takiej umowie z bankiem. Nie musimy się zatem niczym przejmować, bo wysokość oprocentowania zawarta w umowie nie może zostać zmieniona.
W przypadku lokaty ze zmiennym oprocentowaniem sprawy się trochę komplikują. W tym przypadku wysokość naszych odsetek zależeć będzie od aktualnego poziomu stóp procentowych ustalonych przez Radę Polityki Pieniężnej. Nie bez znaczenia jest także sytuacja depozytowa na ryku. Zatem – jeśli RPP podnosi wskaźniki, to wartość oprocentowania naszej lokaty wzrośnie. Ale może dojść do sytuacji odwrotnej – jeśli RPP obniży oprocentowanie, to otrzymamy niższe odsetki.
Banki nie mają jednak nieograniczonych możliwości. Zmiana oprocentowania wyliczana jest na podstawie wzoru określonego w regulaminie. O zmianie zostaniemy także poinformowani z dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Jeśli uznamy, że nie opłaca nam się dalej trzymać pieniędzy na lokacie, to najczęściej w każdej chwili możemy je zabrać przed końcem umowy. Stracimy jednak prawo do wszystkich pieniędzy z odsetek, które uzbieraliśmy w terminie lokacyjnym.
Co dla kogo?
Osobom, które zamierzają otworzyć lokatę krótkoterminową, z reguły poleca się oprocentowanie stałe. Już po trzech miesiącach możemy w ten sposób uzbierać ładną, gwarantowaną sumkę. Jeśli jednak możemy zamrozić swoje oszczędności na trochę dłużej, to warto sięgnąć po lokatę z oprocentowaniem zmiennym.
Czytaj więcej na: https://www.santanderconsumer.pl/lokaty/oprocentowanie-lokat/
Komentarze do artykułu: Stałe czy zmienne? Przekonaj się, jakie wybrać oprocentowanie lokaty
Nasi internauci napisali 0 komentarzy