W mediach, w planach wyjazdowych mieszkańców innych regionów, w poszukiwaniach wymarzonego miejsca do życia. Tymczasem okolica ta ma bez wątpienia ogromny potencjał. Czy można znaleźć tu pracę?

Rynek pracy w naszym województwie opiera się w dużej mierze na rolnictwie i turystyce. Nie są to jednak jedyne branże, które warto wziąć pod uwagę, szukając pracy. Dla przykładu, mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego i Starachowic pracują często także w przemyśle i gastronomii. Jak wejść na rynek pracy w województwie świętokrzyskim?

Praca tylko w Kielcach?

Stolica naszego województwa pod względem możliwości zatrudnienia nie dorównuje oczywiście największym ośrodkom, takim jak Warszawa, Trójmiasto czy Poznań. Wciąż jednak Kielce są dużym miastem, w którym najłatwiej będzie znaleźć pracę, chcąc pozostać w województwie i mając wykształcenie wyższe.

Spokojne życie w mniejszych miejscowościach regionu może przynieść wrażenie, że na tym kończy się potencjał Gór Świętokrzyskich i ich okolic. Tymczasem nie tylko Kielce oferują mieszkańcom województwa możliwość ciekawej pracy i życia na dobrym poziomie. Czemu warto się przyjrzeć?

Praca w Ostrowcu – na jakie zarobki możesz liczyć?

Listy deficytowych zawodów

Szukając swojej drogi zawodowej, warto sprawdzić, jakie zawody są obecnie najmocniej rozchwytywane, a w których trudno będzie znaleźć pracę. Należy sprawdzić dane związane z konkretnym miastem – ogólne statystyki z kraju czy województwa mogą nie sprawdzić się w Twojej miejscowości.

W Ostrowcu Świętokrzyskim odnotowuje się na przykład deficyt kierowców autobusów oraz pracowników ochrony zdrowia – głównie położnych i pielęgniarek. Poszukiwani są również pracownicy gastronomi, a także dekarze, ślusarze, spawacze czy monterzy.

W położonych niedaleko Starachowicach brakuje z kolei spawaczy, mechaników, budowlańców, magazynierów, fizjoterapeutów, pracowników branży HoReCa oraz przedstawicieli kilku innych zawodów.

Dlaczego warto pracować w Starachowicach?

Gdzie szukać pracy w Świętokrzyskiem?

Pracy w województwie najlepiej szukać przez Internet. Tradycyjne metody poszukiwania zajęcia odchodzą powoli w niepamięć i nawet niewielkie przedsiębiorstwa wolą dodać ogłoszenia na odpowiednim portalu poświęconym pracy, niż mierzyć się z licznymi CV przynoszonymi osobiście w różnych terminach.

Poznaj potencjał regionu

Niektóre miasta zdają się wymierać i spisujemy je na straty, zanim damy im szansę na odrodzenie. Starachowice przez długie lata mierzyły się z dużym bezrobociem mieszkańców po upadku największego zakładu pracy. Nadeszła jednak nowa jakość, a wraz z nią nowe możliwości – wystarczyło obudzić potencjał drzemiący w tym mieście i jego mieszkańcach. Duże nadzieje na biznesy związane z turystyką i gastronomią przynosi też remont zalewu Lubianka, który każdego dnia pięknieje w oczach starachowiczan.

Powyższy przykład doskonale obrazuje, że warto się rozejrzeć i docenić walory miasta, by odkryć w nim również swoje miejsce na Ziemi.