Podpowiadamy, gdzie szukać! Coraz częściej wybieramy też okazy w donicach, by potem wsadzić je do ogrodu – warto wiedzieć, jak się nimi opiekować przez zimę.

Choinki, które wyrosły w Pabianicach

Najlepiej szukać drzewek u lokalnych producentów. Rosną w szkółkach w zgodzie z ogrodniczą sztuką. Mamy pewność co do ich pochodzenia, nie spędzają wielu dni w zbyt ciepłych magazynach i nie deformują się w długim transporcie.

Od prawie 30 lat w Pabianicach setki choinek z własnej plantacji oferuje firma SEMER. Są uprawiane w naszym mieście, a znajdziemy je w dobrze znanych Mieszkańcom sklepach ogrodniczych:

  • Orla 35 obok rynku

  • Sikorskiego 5A przy stacji benzynowej

Cięte choinki kupimy tu już od 30 zł. To świerki o wysokości ok.1 metra. Intensywnie zielone jodły dostaniemy w cenach od 70 zł za drzewka 1.7-metrowe. Oczywiście dostępne są też większe rozmiary, aż do 3 metrów wysokości.

Choinki w doniczkach, mające około 1 metra wysokości, kupimy w cenie od 45 zł. Wysokie, nawet 3 metrowe świerki kosztują 350zł zł. To uformowane, silne okazy, które wymagały wielu lat pielęgnacji.

W grudniowej ofercie sklepów znajdziemy też poinsencje, czyli popularne gwiazdy betlejemskie oraz gałązki jodłowe i świerkowe do stroików. Coraz częściej do dekoracji wybierane są przyjemnie zielone cyprysiki w doniczkach. Dla wygody Klientów w okresie przedświątecznym sklepy działają również w dwie ostatnie niedziele przed Świętami (w godz.9.00 - 14.00).

Semer

Jaką choinkę wybrać? 

Obecnie eksperci jasno twierdzą, że kupowanie sztucznych choinek wyrządza znacznie większą szkodę środowisku niż ozdabianie domów żywymi drzewkami. Najlepiej, gdy jak w przypadku firmy SEMER, uprawiane są one na specjalnych plantacjach. Zeschniętą, ściętą choinkę można jeszcze spożytkować, iglaki w doniczkach zaś chętnie wsadzamy do ogródków, gdzie cieszą nas przez długie lata.

Warunkiem jest wybór drzewka o pełnej bryle korzeniowej. Niektórzy Klienci szukają doniczek jak najmniejszych. A to błąd, ponieważ mała doniczka świadczy o tym, że producent przyciął znacznie korzenie drzewka. Taka choinka nie przyjmie się w gruncie. Nasze świerki wykopujemy sami, więc mamy pewność, że ich system korzeniowy działa prawidłowo – tłumaczy pracownik centrum ogrodniczego przy Sikorskiego 5A.

Jak pielęgnować choinkę w donicy i kiedy wsadzić ja do gruntu?

Jeżeli zdecydujemy się na choinkę w doniczce, z powodzeniem po Świętach może ona wzbogacić nasz ogród czy działkę. Aby drzewko się przyjęło, wystarczy pamiętać o kilku kwestiach:

  • Najlepiej, jeśli przed wniesieniem go do mieszkania wcześniej zahartujemy iglaka poprzez umieszczenie na kilka dni w miejscu o temperaturze 5oC, a następnie w nieco cieplejszym pomieszczeniu (takim jak garaż czy klatka schodowa).

  • Choinka nie może zbyt długo stać w ogrzewanym pomieszczeniu. Po prostu zbyt wcześnie może się „zbudzić” z zimowego trybu. Zachowa witalność, gdy nie będziemy trzymać jej w domu dłużej niż dwa tygodnie.

  • Gdy już przeniesiemy je do mieszkania, bożonarodzeniowe drzewko w doniczce powinno stać z dala od źródeł ciepła, np. kaloryferów czy piecyków. Podlewamy je odstaną wodą, gdy zauważymy, że ziemia robi się sucha. Zaleca się też delikatnie spryskiwać gałązki.

  • Po zdjęciu ozdób choinkę powinno się ponownie przyzwyczaić - tym razem do zimna. Znowu na kilka dni dobrze odstawić ją do chłodniejszego pomieszczenia, a później ulokować na dworze. Najlepiej w osłoniętym od wiatru miejscu, pamiętając o podlewaniu w cieplejsze dni. Nie zaszkodzi osłonić donicę włókniną.

  • Drzewko można wysadzić do gruntu wiosną, w okolicach kwietnia. Wiele osób robi to w maju, po Zimnej Zośce. Choinki firmy SEMER wykopywane są z pełną bryłą korzeniową – należy w całości umieścić ją w gruncie po delikatnym wysunięciu z doniczki, a potem obficie podlać.

  • Pabianiczanie coraz chętniej kupują drzewka, by dekorować nie tylko mieszkania, ale także podwórka i balkony. Widać je pięknie rozświetlone w czasie zimowych spacerów. Takie rośliny zostawiamy na dworze do wiosny, również osłaniając od wiatru i podlewając, gdy temperatura wzrasta.

Boże Narodzenie już tuż, tuż! Sklepy przy Orlej i Sikorskiego sprzedają drzewka do samej Wigilii, ale lepiej wcześniej wybrać się na zakupy, aby odpowiednio zadbać o choinkę w donicy lub cieszyć się największym wyborem tych ciętych. A korzystając z okazji, zespół firmy SEMER pragnie życzyć wszystkim spokojnych, radosnych Świąt!