Każde z tych miejsc posiada swoje unikatowe „sposoby na yerbę” i yerbowe przekąski, umilające czas spędzony z przyjaciółmi i rodziną przy matero. Co to są za pyszności? Niepowtarzalne! Równocześnie warto dodać, że tak samo w Europie czy innych krajach, gdzie yerba jest popularna, zyskała pewne tradycje żywieniowe. Z jednej strony pomaga w metabolizmie ciężkostrawnych produktów, z drugiej uczy nowych nawyków, a więc zdrowej i zbilansowanej – świeżej przede wszystkim diety.

Słodkości z Yerba Mate

Na pierwszy plan, kiedy mówimy o najbardziej kultowych yerbowych przekąskach, wysuwa się oczywiście Dulce de Leche, czyli krem mleczno-cukrowy (na wzór masy kajmakowej), który stanowi podstawę do wykonania rozmaitych, uwielbianych przez Argentyńczyków słodkości. Na przykład - Alfajores, czyli „luksusowe” po arabsku - ciasteczka przekładańce, których słodycz idealnie komponuje się z goryczkowym yerbowym naparem. Może dlatego w Ameryce nikt by nie pomyślał o słodzeniu Yerba Mate? W przeciwieństwie do Libanu i Syrii, gdzie Yerba Mate jest bardzo lubiana oraz pita z kopiastą łyżeczką cukru, w ramach naparowych przyzwyczajeń tamtejszych ludzi.

Innym tradycyjnym dodatkiem do yerby są uniwersalne krakersy-herbatniki, czyli bizcochos. Występują w dwóch wersjach: na słono i na słodko. Zatem każdy znajdzie coś pod swój gust! Podaje się je z dulce de leche, marmoladką z batatów lub serem, czym by smakosze wytrawnych przekąsek nie pogardzili.

Smakiem wiodącym prym wśród siorbaczy argentyńskich są też orzechy! Deser Lheritier to argentyński przysmak Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Przypomina chałwę i jest równocześnie chrupiący, twardawy, jak i gąbczasty. Krem orzechowy zawierają w środku także kuleczki z wafelków oblane czekoladą: Bon o Bon. Prawdziwa rozkosz dla fanów słodkości i orzechów, która fantastycznie łączą się ze smakiem Yerba Mate.

W Brazylii i Argentynie bardzo popularne jest wspólne biesiadowanie, gdzie głównym posiłkiem są potrawy grillowane. Towarzyszy temu wszystkiemu oczywiście yerba, pomagająca organizmowi przetworzyć ciężkie posiłki i odświeżyć organizm w trakcie upałów.

Paragwajskie bułeczki i Yerba Mate na śniadanie

To z kolei prowadzi nas wprost w objęcia gorącego Paragwaju. W tym małym kraju, kolebce Yerba Mate, panują trochę inne warunki życia. Ludzie powszechnie rozpoczynają dzień od napicia się rześkiego terere, czyli herbaty Yerba Mate na zimno i stanowi to równocześnie ich śniadanie. Jedną z narodowych potraw paragwajskich są perfekcyjne bułeczki z mąki z manioku. Perfekcyjne, ponieważ takie właśnie bułeczki wszyscy uwielbiamy: chrupiąca, twardawa skórka i mięciutki środek! A w dodatku… zero ulepszaczy smaku, przetworzonej i pozbawionej witamin mąki pszennej, za to zdrowa, idealnie wiążąca ciasto mąka maniokowa – czasem też kukurydziana, bywa, że dodaje się do nich ser i masło. Chipa, jak nazywają się owe bułeczki, można spotkać tylko w Paragwaju i pobliskich rejonach Argentyny, gdzie wciąż zachowała się kultura Indian Guaranich.

Jest jeszcze jedna narodowa potrawa w Paragwaju – tzw. zupa paragwajska. Jednak nie jest to zupa w tradycyjnym rozumieniu – to tak naprawdę coś w stylu placka, ciasta, pieczeni. Składa się z gotowanej kukurydzy zmieszanej z serem i pieczonej na blasze, a jej pochodzenie według legendy, to błąd kucharki jednego z paragwajskich dyktatorów. Tak się starała zrobić sycącą zupę wodzowi, że aż ją zanadto zagęściła. I do dziś Paragwajczycy wcinają kukurydziano-serową pieczeń, nazywając ją zupą.

Na koniec wspomnimy też o przekąskach współczesnych, jakie towarzyszą Yerba Mate. A są to… owoce i świeże warzywne sałatki! Nie dość, że idealnie nawadniają, odświeżają organizm, to mają także pełno witamin i minerałów, które wraz z pitą yerbą, idealnie wzmacniają zarówno nasze ciało, jak i jasność umysłu. Dowodzi to niezwykłej przemiany, jaka dokonuje się w ludziach, którzy zaczynają popijać Yerba Mate w celach zdrowotnych, polepszenia jakości życia i sprawności organizmu. Smaczny dodatek do goryczkowego naparu to podstawa – w zależności od gustu, potrzeb organizmu i sytuacji towarzyskiej – zawsze znajdzie się odpowiedni zestaw yerbowych przekąsek do skonsumowania w kręgu mate.

Po najsmaczniejsze i zdrowe herbaty Yerba Mate zapraszamy do sklepu YerbaMarket pod adresem: www.yerbamarket.com