Najprostsze jest zastosowanie oryginalnego podzespołu, ale istnieje również możliwość skorzystania z zamiennika, co obniży koszt eksploatacji urządzenia. Niniejszy artykuł stanowi analizę obu rozwiązań, co ułatwi dokonanie wyboru.

Czy warto wybrać oryginalny tusz do drukarki?

Oryginalny tusz do drukarki na pewno będzie kosztował nieco więcej niż jego tańszy zamiennik. Czy za większą ceną idzie wyższa jakość produktu? Śmiało można stwierdzić, że tak, ponieważ kupując oryginalny produkt możemy być pewni jego jakości oraz tego, że będzie on kompatybilny z drukarką, czyli będzie do niej idealnie pasował, zapobiegając tym samym wysychaniu tuszu w urządzeniu. Co ważne, oryginalne tusze zapewniają również lepszą jakość wydruku.

 Jakie jeszcze aspekty przemawiają za wyborem oryginału? Należy zdawać sobie sprawę, że używając zamienników możemy otrzymać odmowę uznania gwarancji drukarki w przypadku jej uszkodzenia. Producenci urządzeń rekomendują oryginalne tusze, ponieważ ich stosowanie zapewnia systematyczne czyszczenie oraz smarowanie głowic, co ma zapewnić niezakłóconą pracę urządzenia. Minusem oryginalnych wkładów jest wspomniana już cena ich zakupu. Na jej wysokość wpływa bowiem szereg badań oraz testów laboratoryjnych, jakie produkt ten musi przejść, by zapewnić odpowiednią jakość zgodną z wymaganiami producentów sprzętu.

Czy stosowanie zamienników ma sens?

Zamienniki, jak sama nazwa wskazuje, to tusze pasujące do konkretnych drukarek, których parametry odpowiadają oryginałom. Są produkowane przez różne podmioty, co sprawia, że ich jakość i wydajność również może się różnić. Stosowanie zamienników nie musi być złym rozwiązaniem, pod warunkiem, że korzystamy z dobrej jakości produktów wytwarzanych przez sprawdzonych producentów. Renomowani producenci zamienników dbają o ich jakość, co powoduje, że tusze nie maja negatywnego wpływu na urządzenie. Minusem alternatywnych tuszy jest to, że nie do wszystkich drukarek można stosować zamienniki. Dzieje się tak, ponieważ producenci drukarek, którzy wypuszczają na rynek tanie urządzenia uniemożliwiają stosowanie zamienników. W związku z tym przed nabyciem urządzenia watro sprawdzić ceny oryginałów i dostępność zamienników.

Jak wygląda sprawa wydajności? Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, ale często zdarzają się przypadki, że zamienniki potrafią wydrukować więcej niż oryginały. Producenci oryginalnych tuszy nie wykorzystują w sposób maksymalny pojemności pojemnika na tusz, co zmniejsza wydajność. W przypadku zamienników pojemność ta zazwyczaj wykorzystana jest maksymalnie, tak aby umieścić w nich jak najwięcej tuszu. Alternatywne tusze produkowane są często z tego samego atramentu co oryginały. Różnica polega na wspomnianych już wcześniej rygorystycznych normach i testach jakości, które oryginalny tusz musi przejść. Uzyskanie odpowiedniego certyfikatu musi kosztować, co finalnie wpływa na cenę sprzedaży produktu.

Masz już dość kupowania tuszy? Wybierz drukarkę laserową.

Osoby, które często drukują, a ich dokumenty są z reguły czarno-białe powinny rozważyć zakup drukarki laserowej. Jest to urządzenie droższe od drukarki atramentowej, ale zapewnia lepszą wydajność oraz szybkość wydruku. Tusz zastępuje odpowiedni toner do drukarki, który umożliwia lepszą jakość wydruku. Tonery wystarczają również na dłużej i nie zasychają, dzięki czemu nie musimy się martwić, że drukarka odmówi nam posłuszeństwa w najbardziej nieoczekiwanym momencie. Droższy zakup urządzenia rekompensuje tańsza eksploatacja, ponieważ szacuje się, że wydruk 1 strony drukarką laserową kosztuje 5gr, a atramentową aż  10gr. Na pierwszy rzut oka koszty wydają się niskie, ale różnice rosną wraz z każdą wydrukowaną stroną, a tych mogą być tysiące.  

Decyzja odnośnie stosowania oryginalnych tuszy, czy zamienników powinna zależeć od rodzaju użytkowania drukarki, a mianowicie częstotliwości oraz ilości wydruków. Warto wziąć również pod uwagę jakość wydruku, co może skłonić do wymiany drukarki na laserową.