- Jakie korzystne ubezpieczenie na życie moglibyście mi polecić? Mam 35 lat i nikt w mojej najbliższej rodzinie ciężko nie chorował – pyta Marcin z Pabianic. – Chciałbym ubezpieczyć się tak na 200.000 zł, żeby składki mnie nie zrujnowały.

Pan Marcin postanowił porozmawiać o tym z użytkownikami jednego z forów dotyczących ubezpieczeń na życie. Jak można się domyślić, każdy z nich doradzał mu coś innego.

„Czy w wieku 35 lat nie jest jeszcze na to za wcześnie? Czytając opinie różnych fachowców, doszłam do wniosku, że najlepiej taką lokatę wykupić sobie po 50. roku życia” – zastanawiała się jedna z forumowiczek.

„Po przeczytaniu pięciu ofert ubezpieczeniowych stwierdziłem, że umówię się z doradcą, by rozwiał moje wątpliwości. Czasami kosztuje to grosze, ale bywa też, że takie porady są darmowe” – radził inny.

„Doradcy bez trudu potrafią „zamydlić” nam oczy i wpakować w coś, z czego później nie będziemy zadowoleni. Proponuję ci porównać propozycje poszczególnych firm i wybrać najkorzystniejszą. Pod tym względem niezawodne są porównywarki ubezpieczeń, np. http://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-na-zycie/0.html. A dopiero później ewentualnie porozmawiaj o preferowanej przez siebie lokacie z doradcą” – stwierdził kolejny użytkownik.

Pan Marcin skorzystał z tej ostatniej opcji. W rankingu stworzonym przez niezależnych ekspertów do spraw ubezpieczeń znalazł osiem najlepiej ocenianych przez nich towarzystw ubezpieczeniowych. Znalazły się tam ważne informacje, jak na przykład: ogólny opis ubezpieczenia, korzyści gwarantowanej ochrony, umowa ubezpieczenia, zakres ubezpieczenia, umowy dodatkowe, suma ubezpieczenia, składka ubezpieczeniowa, wyłączenie odpowiedzialności towarzystwa i kilka słów o firmie. Na stronie znalazł też bardzo pomocny formularz, porównujący do pięciu firm ubezpieczających na życie. Zaznaczył w nim wysokość ubezpieczenia, jego rodzaj (indywidualne czy grupowe), wykonywany przez siebie zawód, datę urodzenia, miesięczne wydatki, sytuację mieszkaniową oraz czy posiada dzieci. Po wypełnieniu formularza otrzymał wyniki, czyli porównanie ofert pięciu firm odnośnie swojej sytuacji zawodowo-prywatnej. Dostał też bezpłatny poradnik ubezpieczeń na życie, z którego dowiedział się, na co zwrócić uwagę podczas analizowania i porównywania ofert.

Przy okazji pan Marcin sprawdził również na stronie opcje ubezpieczeń na samochód. Znalazł tam ofertę spełniającą jego oczekiwania i możliwości finansowe i na swojego niemłodego już forda wykupił polisę za 430 zł.

Poradził też koledze, prowadzącemu w Pabianicach firmę motoryzacyjną, by sprawdził na www.ubezpieczeniaonline.pl możliwości jej ubezpieczenia od kradzieży czy spalenia.