ad

To właśnie dzięki takim rozwiązaniom, jak zastosowanie układów scalonych, możliwe stało się wytwarzanie i produkowanie na szerszą skalę urządzeń i systemów informacyjnych.

Do produkcji tego typu urządzeń w dużej mierze wykorzystuje się przede wszystkim monolityczne półprzewodnikowe układy scalone, zwane tak dlatego, że wykonane są na powierzchni płytek półprzewodnika. Jak zatem wygląda budowa układów scalonych?

Budowa układów scalonych

Jak wspomnieliśmy we wstępie, układy scalone mogą być monolityczne, jednak to nie jedyny rodzaj, z jakim mamy do czynienia na rynku. Spotkać możemy także układy hybrydowe, które zbudowane są w ten sposób, że płytki wytworzone z izolatora nanosi się warstwy przewodnika i materiału rezystywnego, które to tworzą układ połączeń elektrycznych, a także rezystory. W tym wypadku możemy wyróżnić układy cienkowarstwowe (ok. 2 mikrometry) oraz grubowarstwowe (5-50 mikrometrów). Technologia i wykorzystywanie układów scalonych hybrydowych nie jest jednak tak powszechne, jak wykorzystywanie układów monolitycznych.

Układy możemy także podzielić ze względu na stopień scalenia. Wyróżniać w tej kategorii będziemy układy:

  1. małej skali integracji (SSI – small scale of integration)
  2. średniej skali integracji (MSI – medium scale of integration)
  3. dużej skali integracji (LSI – large scale of integration)
  4. wielkiej skali integracji (VLSI – very large scale of integration)
  5. ultrawielkiej skali integracji (ULSI – ultra large scale of integration).

Zastosowanie układów scalonych

Tak naprawdę, zastosowanie układów scalonych może być bardzo szerokie. Na wstępie wspomnieliśmy o ich szerokim użyciu w mikroelektronice, a zwłaszcza o ich funkcji przy tworzeniu system informacyjnych. Jednak, układy scalone używa się także w automatyce przemysłowej oraz w motoryzacji i szeroko rozumianej branży komputerowej.

Gdzie kupisz?

Układy scalone monolityczne, a także komputery przemysłowe, rezystory smd, tranzystory unipolarne, układy analogowe czy anteny gsm oraz anteny lte kupisz w sklepie z częściami elektronicznymi Balticad. Sklep oferuje szeroką ofertę wysokiej jakości elektroniki, która z pewnością zaspokoi Twoje potrzeby. Balticad realizuje zamówienia indywidualne oraz hurtowe, a także zamówienia niestandardowe. Wjedź na stronę sklepu i znajdź produkty, których szukasz.