Sprawdź, jakie szkodniki atakują najczęściej i jakie są oznaki ich obecności.

Popularne szkodniki drewna

Popularnym szkodnikiem drewna jest spuszczel pospolity. To dość duży, czarny lub ciemnobrunatny chrząszcz. Jego wyraźnie spłaszczone ciało pokryte krótkimi włoskami ma od 7 do 25 mm długości. Samce są mniejsze od samic, ale za to mają dłuższe czułki. Mówi się, że spuszczel pospolity jest jednym z najgroźniejszych szkodników drewna. Ma wysoką tolerancję co do jakości drewna, a także jego wilgotności i warunków otoczenia. Może doprowadzić do katastrofalnych zniszczeń w strukturze materiału. Larwy rozwijają się w zawilgoconym i lekko zagrzybionym drewnie. Spuszczel żywi się drewnem litym i klejonym. Stanowi ogromne zagrożenie dla konstrukcji zabudowy wiejskiej i miejskiej. Może pojawić się w więźbach dachowych murowanych budynków, a nawet w stropach pod poddaszami. Atakuje drewniane podłogi, okna drewniane, drzwi oraz meble.

Drugim popularnym i zarazem jednym z najgroźniejszych szkodników drewna, jest kołatek domowy. To brązowe chrząszcze o długości ciała do 4 mm. Największe szkody wyrządzają w drewnie iglastym. Dokonują destrukcyjnych zmian w drewnie wewnątrz budynku. To oznacza, że atakują materiał konstrukcyjny, który został wykorzystany do budowy domu. Niszczą drewniane okładziny na ścianach, parkiety oraz drewniane meble. Uszkadzają elementy dekoracyjne jak ramy obrazów i rzeźby, a także meble z wikliny. Atakują drewno lite, klejone i materiały drewnopochodne.

Skąd wiadomo, że w domu są szkodniki drewna?

W każdym domu można znaleźć drewniane elementy. Materiał ten wykorzystuje się przecież do produkcji mebli, drzwi, okien, podłóg, przedmiotów dekoracyjnych itd. I nie ma znaczenia, że są pokryte farbą czy lakierem. Dlatego ryzyko pojawienia się tych szkodników jest duże. Warto przynajmniej raz na jakiś czas dokładnie obejrzeć meble. Jeśli na ich powierzchni znajdują się otwory, można spodziewać się obecności szkodników. Innym objawem świadczącym o tym samym jest mączka drewniana wysypująca się z wyżłobionych kanalików. Podczas ich drążenia, szkodniki robią duży hałas. W mączce zaś mogą znajdować się ich odchody.

Obecność szkodników drewna w domu może doprowadzić do błyskawicznych zniszczeń. Uszkodzenia mebli i pozostałych drewnianych przedmiotów, a także konstrukcji budynku. Nie zawsze łatwo jest się przed nimi uchronić. Można natomiast skutecznie im przeciwdziałać. Jeśli masz ten problem, skontaktuj się z nami. Zwalczanie szkodników drewna Łódźto usługa, którą świadczymy od lat. Obsługujemy Łódź i okoliczne miejscowości. Skontaktuj się z nami i sprawdź, jak możemy Ci pomóc.