ad
Jednak nie każdy będzie mógł z niego skorzystać. Warto więc znać dotychczasową procedurę ubiegania się o wizę.
 

Czy wizy faktycznie znikną

Polska została nominowana do programu Visa Waiver Program, który umożliwia ruch bezwizowy do USA według konkretnych zasad. Nominacja oznacza, że podjęte zostały kroki w celu zniesienia wiz, a także iż spełniliśmy kryteria i odpowiednio niska ilość wniosków o wizy zostaje odrzucona. Jakich więc przypadków będzie dotyczyć zniesienie wiz?

Bez wizy udamy się do USA w celach turystycznych i biznesowych, na nie dłużej niż 90 dni. Studenci czy też osoby pragnące podjąć stałe zatrudnienie w Stanach będą musiały w dalszym ciągu ubiegać się o wizę. Warto podkreślić, że z wizą można przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych nawet aż 180. Jeśli zależy nam na tak długim pobycie w USA przejście przez procedurę wizową jest jedynym rozwiązaniem. 

Możliwość wjazdu bezwizowego będzie także ograniczona wobec osób z przeszłością kryminalną, tych, którym odmówiono już wcześniej w procedurze wizowej, czy też osobom, które po 1 marca 2011 roku podróżowały do krajów sankcjonowanych.

Jakie dokumenty potrzebne są do ubiegania się o wizę

Przede wszystkim potrzebny jest paszport. Nie wjedziemy do USA na dowód osobisty. Paszport powinien mieć datę ważności o 6 miesięcy dłuższą niż data planowanego powrotu z USA. Dokument ten potrzebny będzie zarówno w momencie wypełniania elektronicznego wniosku wizowego jak i w czasie rozmowy z konsulem (w ambasadzie w Warszawie lub w konsulacie w Krakowie).

Potrzebne jest również nie dawniejsze niż sprzed pół roku zdjęcie - wersja elektroniczna do wniosku i papierowa na rozmowę. W formularzu DS-160 znajdziemy wiele pytań, na które odpowiedzi będą mieć kluczowe znaczenie. Dotyczą one kwestii rodzinnych, zawodowych, dotychczasowych podróży czy też pobytu jaki planujemy. Konsul na pewno będzie również zadawał podobne pytania.

Procedura wizowa

Pierwszym krokiem w procedurze uzyskania wizy jest określenie jej rodzaju. Wpisanie w formularzu nieodpowiedniej kategorii może zaskutkować odmową przyznania wizy. Następnie, za pośrednictwem strony internetowej należy wypełnić wniosek DS-160. Istotne jest, że formularz uzupełniamy po angielsku. W formularzu wskazać należy też miejsce, w którym będzie przeprowadzana procedura - wybrać można ambasadę w Warszawie lub konsulat w Krakowie. Warto się zastanowić gdzie wygodniej nam dojechać, ponieważ to do jednej z tych placówek udamy się na rozmowę.

Następnym krokiem jest uiszczenie opłaty. Turystyczna, biznesowa lub studencka to koszt 160 dolarów - opłatę wykonujemy w polskich złotych. Jeśli wniosek zostanie odrzucony, nie otrzymamy zwrotu tej kwoty.

Następnie należy umówić się na spotkanie w placówce dyplomatycznej. Można to zrobić online, istotne, żeby spotkanie umówić w tej samej placówce, którą wpisało się na formularzu. Na samo spotkanie należy przynieść komplet dokumentów - paszport, zdjęcie do wizy, potwierdzenie umówienia spotkania i uiszczenia opłaty a także wydruk strony, na której znajduje się potwierdzenie złożenia formularza. Sama rozmowa nie trwa długo, natomiast warto stawić się na nią wcześniej, z uwagi na procedury bezpieczeństwa w placówkach dyplomatycznych.

Decyzja o przyznaniu wizy bądź o odmowie zapada od razu. Jeśli decyzja jest pozytywna, paszport zostanie zatrzymany, po pięciu dniach roboczych będzie mógł być odebrany wraz z wizą. Jest też opcja płatnej wysyłki kurierskiej.

Sama procedura nie jest skomplikowana, najwięcej utrudnień spotkać mogą osoby, które muszą pokonać długą drogę do Krakowa lub Warszawy. Odsetek wniosków odrzucanych w Polsce jest jednak naprawdę niski - na tyle, że nominowano nas do programu bezwizowego.

Więcej informacji o wizach do USA można znaleźć na stronie Wizaonline.org.