Woda toaletowa, jak i woda perfumowana to kosmetyki przydatne w celu odświeżenia ciała  czy nawet lekkiego zamaskowania nieprzyjemnych zapachów. Produkty tego rodzaju sprawdzają się zwłaszcza w upalne dni lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Duży wybór opisywanych kosmetyków znajdziesz między innymi na stronie tagomago.pl/collections/perfumy. Nie wiesz na który typ wody się zdecydować? W takim razie poznaj różnicę pomiędzy nadmienionymi kosmetykami.

Różnica między wodą toaletową a wodą perfumowaną polega głównie – lecz nie tylko - na koncentracji i trwałości zapachu. Poza tym istotną rolę odgrywa trwałość oraz cena danego kosmetyku.

Koncentracja olejków zapachowych

Woda toaletowa (Eau de Toilette, EDT) zawiera niższą koncentrację olejków zapachowych, zazwyczaj od 5% do 15%. To sprawia, że jest subtelniejsza i lżejsza, niż perfumy. Z kolei woda perfumowana (Eau de Parfum, EDP) ma wyższą koncentrację olejków zapachowych, zazwyczaj od 15% do 20%. Dlatego jest bardziej intensywna i trwała.

Trwałość zapachu

Woda toaletowa zazwyczaj utrzymuje się na skórze przez około 4-6 godzin, choć to może się różnić w zależności od marki i składu. Woda perfumowana ma znacznie dłuższą trwałość, która może sięgać nawet 6-8 godzin lub więcej.

Cena

Wody perfumowane są zazwyczaj droższe, niż wody toaletowe ze względu na wyższą koncentrację olejków zapachowych.

Intensywność zapachu

Woda toaletowa jest bardziej delikatna i subtelna, co sprawia, że jest odpowiednia na co dzień i w miejscach, gdzie bardziej intensywny zapach może być uciążliwy. Woda perfumowana jest bardziej intensywna i często bardziej odpowiednia na wieczór lub specjalne okazje.

Ostatecznie wybór między wodą toaletową, a wodą perfumowaną zależy od twoich preferencji i okoliczności, w których planujesz nosić zapach. Jeśli lubisz lekkie i subtelne aromaty na co dzień, to wybierz wodę toaletową, jeśli natomiast preferujesz bardziej intensywne i trwałe zapachy – zdecyduj się na wodę perfumowaną. Więcej informacji na temat składu oraz produkcji perfum znajdziesz na stronie pl.wikipedia.org/wiki/Perfumy.