Jakie badania warto wykonać po 30 i 40 roku życia? Oto najważniejsze z nich!

Profilaktyka w zdrowiu mężczyzn

Podczas gdy średnia długość życia regularnie wzrasta na całym świecie, mężczyźni w Polsce żyją wciąż o około 4 lata krócej niż obywatele innych krajów europejskich. Przyczyną są często nieodpowiednie nawyki oraz brak regularnych badań lekarskich. Na szczęście ten trend powoli się zmienia, a do placówek medycznych zgłasza się z każdym rokiem coraz więcej mężczyzn (także w sile wieku, czyli osoby między 30 a 40 rokiem życia), którzy chcą poddać się badaniom i zadbać o swoje zdrowie.

Lista i częstotliwość badań różni się w zależności od wieku. Podstawowe z nich obejmują morfologię krwi, badania moczu, kontrolę masy ciała oraz oznaczenie stężenia cholesterolu. Posiadając wyniki poszczególnych badań, trzeba umówić się na konsultację z lekarzem. Internista nie tylko pomoże w rozszyfrowaniu widocznych w dokumentacji oznaczeń, ale także spojrzy na nie całościowo, co pozwoli na ich szerszą interpretację oraz da obraz ogólnego stanu zdrowia. Jakie badania warto wykonać?

Badania profilaktyczne mężczyzn po 30 roku życia

Okrągłe urodziny i „trójka” z przodu motywują do skontrolowania swojego zdrowia. U mężczyzn po 30 roku życia zaleca się wykonywanie morfologii minimum co 2-3 lata a najlepiej co rok. W odstępach co 3-5 lat dobrze zrobić lipidogram, czyli oznaczenia stężeń cholesterolu całkowitego, trójglicerydów oraz frakcji HDL i LDL. Ważna jest także troska o męski układ płciowy np. w postaci samodzielnego badania jąder (przynajmniej raz w miesiącu) oraz konsultacji ze specjalistą w przypadku wykrycia niepokojących anomalii. 

Dla zdrowia i ogólnej kondycji organizmu ważne jest także zachowanie właściwej masy ciała. Panowie po 30. powinni przynajmniej raz na 3 lata sprawdzić w placówce medycznej obwód pasa i BMI ciała. Pamiętaj, że nadwaga jest jednym z wiodących czynników chorób cywilizacyjnych. Może powodować choroby sercowo-naczyniowe, układu mięśniowo-szkieletowego oraz sprzyjać rozwojowi niektórych nowotworów (w tym raka prostaty i okrężnicy).

Wśród zalecanych badań znajduje się także pomiar ciśnienia (minimum 1 raz w roku) oraz badanie ogólne moczu, które należy robić w odstępach co 2-3 lata. Warto również umówić się na konsultację z lekarzem ogólnym, który pomoże zinterpretować wyniki badań oraz udzieli wskazówek dotyczących zdrowego trybu życia i dalszej profilaktyki lub koniecznej diagnostyki.

Badania profilaktyczne mężczyzn po 40 roku życia

Po 40. katalog badań profilaktycznych nieco się rozrasta, ale jego baza pozostaje nadal niezmieniona. Są to morfologia i badanie moczu, które należy zrobić raz do roku. Na znaczeniu zyskuje pomiar ciśnienia tętniczego, który zaleca się sprawdzać minimum raz w roku. Co 3 lata panowie mogą także odwiedzać swojego lekarza rodzinnego w celu omówienia wyników badań oraz konsultacji na temat odpowiedniej profilaktyki zdrowia. 

Po 40 roku życia rośnie ryzyko schorzeń układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy, dlatego przynajmniej raz na 5 lat dobrze przeprowadzić EKG z wyliczeniem SCORE. Istotne jest także kontrolowanie hormonów tarczycy. Raz na trzy lata zalecany jest pomiar poziomu glukozy we krwi. Nie zapominaj, by wykonać próby wątrobowe oraz markery nowotworowe. Sprawdź również poziom cholesterolu i funkcjonowanie gospodarki lipidowej (lipidogrm). Dodatkowo każdy z panów powinien regularnie kontrolować swoje jądra poprzez samodzielne badanie palpacyjne minimum raz w miesiącu. Przy profilaktyce zdrowia prostaty i jelita grubego do badań poleca się włączyć badanie krwi PSA oraz badanie krwi utajonej w kale.