– Żeglarstwo to matematyka, geografia, biologia, ratownictwo, języki obce, muzyka. To umiejętność łączenia tej wiedzy i wyciągania wniosków – mówił na uroczystości z okazji 60–lecia Pabianickiego Klubu Sportów Wodnych jego prezes, Krzysztof Grzegorek. – Ale przede wszystkim to przyjaźń, odwaga, umiejętność pracy w grupie i podporządkowywania sobie żywiołów.
Jak na jubileusz przystało, nie zabrakło wzruszeń, wspomnień, podziękowań i wyróżnień. Historię klubu przedstawili: Dorota Becht, Marian Oktawiec, Marek Ostojski, Andrzej Groman, Grzegorz Byczkowski, Tomasz Grzegorek i Ania Owczarczyk.
Na uroczystości nagrodzono najbardziej zasłużonych dla PKSW. Wyróżnienia otrzymali: Krzysztof Grzegorek, Marek Ostojski, Kazimierz Potakowski, Marian Oktawiec, Jerzy Byczkowski, Grzegorz Byczkowski, Andrzej Groman, Jacek Danka, Jan Kolasiński, Ryszard Jakubek, Halina Szubska, Wiesława Przybylińska, Halina Lewandowska.
Honorowymi członkami klubu zostali: Zbigniew Dychto, Marek Ostojski i Kazimierz Potakowski. Ten tytuł mają już: Leszek Maliński, ś.p. Jacek Gryzel, Paweł Winiarski, Krystyna Rendecka i Jadwiga Myczkowska.
Dodatkowe wyróżnienia przypadły najmłodszym członkiniom klubu: Annie Owczarczyk, Dorocie i Angelice Becht.
Nagrodę za rejs roku dostał Tadeusz Włodarczyk.
Tegoroczne laureatki konkursu zorganizowanego przez młodzieżową sekcję PKSW „Jestem THE BEST” pokazały zdjęcia z rejsu po Bałtyku i opowiedziały o swojej przygodzie na morzu. Dziewczyny miały okazję zasmakować prawdziwej przygody. Przez siedem dni załodze udało się zacumować aż do 7 portów: Christiansř, Sassnitz, Nexř, Władysławowo, Hel, Gdynia oraz Sopot. Największe wrażenie na gimnazjalistkach wywarła malutka wysepka Christiansř. Jest ona zamieszkała zaledwie przez garstkę ludzi. Jedyną możliwością, by się tam dostać, była droga morska.
– Ten rejs pokazał nam, jak trudnym, ale i pięknym, satysfakcjonującym sportem jest żeglarstwo – powiedziała Angelika Witusik.
– Stopy wody pod kilem – życzył szczęścia wszystkim żeglarzom Krzysztof Grzegorek.
 

Historia klubu
60 lat temu pabianicki oddział Ligi Morskiej zaczyna organizować w mieście pierwsze kursy żeglarskie. W 1951 roku powstaje Klub Wodny Ligi Morskiej z siedzibą przy ulicy Nowotki (teraz św. Jana). Ówczesny sprzęt żeglarski to bączek z ożaglowaniem i kilka kajaków. Żeglowanie odbywa się po stawie przy ul. Bugaj i na Dobrzynce. W 1953 r. Liga Morska i Liga Lotnicza łączą się z Towarzystwem Przyjaciół Żołnierza i powstaje Liga Przyjaciół Żołnierza. Lata 1952–1960 to intensywny rozwój klubu. W 1955 siedziba klubu przenosi się na Bagatela, a żeglowanie – na staw w Dłutowie. W 1958 r. odbywa się chrzest jachtu, który otrzymuje nazwę „Dar Pabianic”. Jacht kończy swój żywot kilka lat później, po wywrotce podczas rejsu po jeziorach mazurskich. W 1962 r. Liga Przyjaciół Żołnierza zmienia nazwę na Ligę Obrony Kraju. Jej siedziba mieści się przy Pułaskiego 14, a sprzęt – w bazie Ośrodka Szkolenia Kierowców przy ul. Myśliwskiej. Klub żeglarski nawiązuję współpracę z pabianickimi harcerzami. Z biegiem lat przybywa sprzętu pływającego. W latach 1971–1972 zbudowany zostaje pierwszy jacht typu rambler o nazwie „Prezes”, a w latach 1973–1975 drugi o nazwie „Dyrektor”. W 1975 klub wzbogaca się omegę, która pływa pod nazwą „Szef”. W 1980 powstaje jacht „Trzy Korony”. Zostaje on zarejestrowany jako jacht morski i tym samym Pabianice zdobywają pierwszą własną jednostkę morską. W latach 1981–1990 zbudowane zostają trzy duże jednostki: „Jan Brzoza”, „Apis” i „Erro”. W 1975 r. rusza budowa wczasowego ośrodka rekreacyjnego w Nowym Duninowie nad Zalewem Włocławskim. Klub organizuje rejsy śródlądowe i morskie – do portów krajowych i zagranicznych. Systematycznie też organizuje szkolenia żeglarskie. W 1995 r. powstaje Pabianicki Klub Sportów Wodnych. W 1998 r. pabianickich żeglarzy odwiedza Jay Lawry, australijczyk, samotny żeglarz, pływający dookoła świata na zbudowanym przez siebie jachcie. Klub organizuje: kursy nauki pływania i nurkowania, kursy żeglarskie, rejsy, obozy dla młodzieży i wiele imprez plenerowych i kameralnych. Pomimo wielu przeszkód ekonomicznych, żeglarze doskonale radzą sobie z problemami. W 2007 r. powstaje młodzieżowa sekcja klubu „Jestem THE BEST”. Klub organizuje biwaki dla uczniów pabianickich szkół, imprezy dla podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, Miejskiego Centrum Pomocy Społecznej. Skupia obecnie około 86 żeglarzy.
W zarządzie zasiadają: Krzysztof Grzegorek – prezes, Paweł Ulężałka – zastępca, Jan Kolasiński – skarbnik, Tomasz Grzegorek – sekretarz, Jacek Danka – bosman, Ryszard Jakubek – członek ds. kulturalno–oświatowych, Marek Florczak – członek ds. osobowych, Paweł Olaszek – członek ds. sportowych, Anna Owczarczyk – członek ds. młodzieży.