Po Pabianicach krąży UFO, WIDMO, REKIN, GRUBY, SHARK, ANGEL, PTAKU, XXXX. To indywidualne (za 1.000 zł) tablice rejestracyjne aut i motocykli. Kupiło je 117 mieszkańców naszego powiatu.

E0 UFO to tablica przytwierdzona do motocykla marki Harley Davidson. Tablice E8 ANGEL wozi samochód marki Porsche. Ze znakami E2 PRZEM jeździ lexus.

Większość indywidualnych tablic zamocowano na autach osobowych. Jest też seria należąca do samochodów ciężarowych. Zamówiły je dla swoich ciągników siodłowych trzy firmy transportowe, mające od 17 do 33 ciężarówek.

- Indywidualne tablice to niemały wydatek – wyjaśnia Henryk Ramlau, naczelnik Wydziału Komunikacji i Transportu w Starostwie Powiatowym. - Jedna kosztuje tysiąc złotych.

Naczelnik zauważył prawidłowość: indywidualne tablice częściej mają samochody kupowane w leasingu i na kredyt niż te nabyte za gotówkę.

Po co kierowcy kupują takie tablice?

- Dla wyróżnienia się – uważa naczelnik Ramlau. - Bywa, że jest to prezent od męża dla żony.

Indywidualne tablice pabianiczan wożone są zazwyczaj przez samochody dobrych marek: mercedesy, porsche, toyoty bmw, vw, audi. Ale wśród wyróżniających się są też skody i fiat ducato.

Oprócz dwóch początkowych znaków wskazujących województwo, np. (E1), na indywidualnej tablicy może być do pięciu znaków. Właściciele aut z naszego powiatu nadają swoim pojazdom „teksty”: DRIFT, MMM, MBENZ, PORSCH, FORTY, BLACK, SHARK, VIP.

Auta wożą też imiona właścicieli: IWONA, PAULA, DARIA, EVA, ANITA, AGA, MARTA, GOSIA, RYSIO, KAROL, WLODI, HENIO, KAZIK, PITER, BOB.

Są i ksywki: LYSY, RURA, BULA, VIP, GRUBY, LANS, REKIN.

- Jest kilka zasad dotyczących indywidualnych rejestracji – dodaje Ramlau. - Jedna z nich stanowi, że napis nie może być wulgarny, nie może obrażać.

W Poznaniu wydział komunikacji nie chciał się zgodzić, by właściciel terenówki jeep miał na tablicy rejestracyjnej markę swego auta. Powód? W zestawieniu z początkowymi znakami (województwa) napis na „blachach” byłby taki: P0 JEEP. Urzędnik uznał to za niedopuszczalne, dwuznaczne. I tablicy nie dał.

Bez problemów udało się zarejestrować w Polsce samochody z tablicami: P0 PIWO, D0 JUTRA, D0 BUZI, P0 BABCI, K0 BIETA, P0 SSIJ.

Indywidualne tablice rejestracyjne nie są zdobyczą na całe życie. Nie można ich przełożyć na kolejny swój samochód czy motocykl. Po sprzedaży pojazdu są niszczone.