W ścianach sali treningowej Miejskiego Ośrodka Sportu był zabójczy, rakotwórczy azbest. Sala, chyba na przekór zwana Obiektem Bezpiecznym Technicznie (w skrócie OBT), od lat była w tragicznym stanie. Wewnątrz już dawno zaczął odpadać styropian, który zabezpieczał azbestowe ściany.
 
W 2004 roku salę zbadał inżynier Radosław Rabe, specjalista budowlaniec. Na prośbę szefa MOSiR-u ocenił stan techniczny budynku. Wyniki kontroli były przerażające. Wystarczy 65 punktów karnych, by obiekt z azbestu uznać za niebezpieczny. OBT dostało aż 125 punktów karnych! Salę skontrolował też Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. 
 
- Ze wstępnych opinii wynika, że konstrukcja hali jest stalowa. Z azbestu jest zbudowane tylko poszycie - informował wtedy Janusz Dąbek, szef Powiatowego Nadzoru Budowlanego.
 
Halę OBT wybudował pod koniec lat 70. ubiegłego wieku Pamotex. 30 czerwca 1997 roku wycofano azbest z użycia.
 
Od kilku lat hala stała pusta. Był plan, by ją zburzyć i wybudować tutaj halę sportowo-widowiskową. Powstał nawet projekt, ale na budowę ogromnej hali nie ma pieniędzy. Piszemy o tym tutaj: www.zyciepabianic.pl/wydarzenia/miasto/nasze-sprawy/hala-widmo.html
 
- W zeszłym roku został ogłoszony przetarg na rozbiórkę hali i utylizację azbestu – informuje Piotr Adamski, dyrektor MOSiR.
 
Za rozebranie i wywiezienie azbestu firma jeszcze zapłaci miastu - 20.000 zł i ma zabrać złom – metalową konstrukcję hali.
 
- Mieli czas do czerwca, ale szybko się uwinęli. I hali już nie ma. Jeszcze muszą rozebrać fundamenty – dodaje Adamski.
 
Gdzie jeszcze czai się azbest w Pabianicach? Około kilometra długości mają cementowo-azbestowe rury wodociągowe. Płynie nimi woda do kranów na ulicach: Żelaznej, Nawrockiego, Parkowej, Wolnościowej.
 
Jak zabija azbest
Miliardy mikroskopijnych igiełek wbijają się w płuca. Na początku nie czuć żadnego bólu. Ale gdy oddychamy, płuca pracują i igiełki je ranią. Powstają ranki, które z czasem robią się coraz większe. Czujemy przerażający ból. Dusi nas. Nie możemy oddychać. Niestety, igiełek nie można usunąć. Jesteśmy skazani na śmierć.
Azbest jest piekielnie niebezpieczny dla organizmu człowieka. Udowodniono, że ma działanie kancerogenne. Powoduje azbestozę - zwłóknienie płuc. Schorzenie to ujawnia się przeważnie w 20-40 lat po rozpoczęciu ekspozycji. Nie wiadomo jednak, ile włókien azbestu w naszym organizmie jest zdolnych wywołać nowotwór.