Łódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia wydaje dziennie po 1.000 Europejskich Kart Ubezpieczenia Zdrowotnego. Co to takiego?

- To karta, która z pewnością ułatwi nam życie za granicą, w razie gdyby coś nam się stało - tłumaczy Anna Leder, rzecznik prasowy NFZ w Łodzi. - Nie będziemy musieli wykładać pieniędzy na leczenie sami, a pokryje to od razu NFZ. Unikniemy w ten sposób niemiłych niespodzianek.

EKUZ jest bezpłatna. Dostaniemy ją od ręki. W sezonie wakacyjnym musimy się jednak liczyć, że aby ją wyrobić, postoimy w kolejce.

- Nie są to długie kolejki i są szybko rozładowywane – dodaje Leder. - Jeśli przyjdziemy po kartę osobiście, dostaniemy ją od ręki.

Aby otrzymać kartę, należy złożyć wniosek wraz z dokumentami. Można go wysłać pocztą, przekazać faksem na nr 42 275-49-12 lub przesłać e-mailem: dos@nfz-lodz.pl (skan wszystkich dokumentów, w tym wypełnionego i podpisanego wniosku o wydanie EKUZ). Jeśli wniosek zostanie przesłany, karta będzie wystawiona w ciągu trzech dni, a następnie odesłana listem poleconym.

W przypadku EKUZ są jednak haczyki.

- W wielu kurortach turystycznych lekarze przyjmują tylko prywatnie, w związku z tym nie honorują EKUZ. Mimo posiadania karty, mogą czekać nas dodatkowe wydatki. Tak jest na przykład we Francji, gdzie płaci się za łóżko i wyżywienie w szpitalu tak zwane koszty hotelowe, czyli 18 euro dziennie. W Chorwacji ubezpieczony jest zobowiązany zapłacić 10 kun za świadczenia udzielone przez lekarza rodzinnego, ginekologa oraz dentystę. W Niemczech należy pokryć także koszty świadczeń ponadstandardowych dostępnych w szpitalu. To na przykład leczenie przez ordynatora – wylicza Anna Leder.

Dodatkowo pacjent ponosi koszty międzynarodowego transportu sanitarnego do Polski. Tego nie obejmuje EKUZ.

- Dlatego mimo wszystko zalecamy również wykupienie dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia obejmującego koszty świadczeń zdrowotnych, których nie pokrywa powszechne ubezpieczenie zdrowotne – dodaje Leder.

Karta jest ważna przez 6 miesięcy, a w przypadku emerytów przez 5 lat. Jeśli wyrabialiśmy EKUZ wcześniej, warto przed wyjazdem sprawdzić jej ważność.

Jeśli ktoś nie posiada karty, będzie musiał pokryć koszty leczenia z własnej kieszeni. Na podstawie rachunków NFZ zwróci koszty leczenia po powrocie.