Mieszkańcy Pabianic odwiedzają Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Po co?

- Raz w roku można tutaj wejść, zobaczyć, jak pracujemy, co robimy, żeby woda była czysta i jak jest produkowana – mówi Rafał Kunka, prezes ZWiK. - Zapraszamy wszystkich do godziny 15.00. Przygotowaliśmy wiele atrakcji.

Jedną z nich jest Miss Polski 2013, z którą można dziś porozmawiać osobiście. Poza tym są konkursy, malowanie twarzy i inne atrakcje dla najmłodszych.

- Chcemy przekonać pabianiczan do tego, że nasza woda jest dobra do picia prosto z kranu – dodaje Kunka.

Laboratorium, w którym jest badana, ma akredytacje ISO. Oznacza to, że badania są obiektywne i bezbłędne. Pabianicka woda jest monitorowana przez Pabianicką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Próbki trafiają do laboratorium w Łodzi.

- Nigdy nie było żadnych problemów pod względem bakteriologicznym i fizykochemicznym. Mamy dobrą wodę – twierdz Anna Nowicka z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

Pabianiczanie oszczędzają wodę. 20 lat temu zużywaliśmy 230 litrów na jednego mieszkańca. Dziś wykorzystujemy połowę tego. Oszczędzać wodę pomagają nam pralki i zmywarki. Kąpiąc się w wannie potrzebujemy ok. 200 litrów wody, pod prysznicem już tylko 20 litrów.

- Mamy świadomość tego, że ze względu na politykę proekologiczną wszyscy starają się oszczędzać wodę – dodaje Kunka. - Ale przecież woda jest życiem i zawsze będzie potrzebna.