W siedzibie Aflofarmu przy Partyzanckiej Andrzej Furman wręczył Małgorzacie Grabarz i Bogdanowi Piotrowskiemu super prezent. To fantom dziecka.

- Musieliśmy pożyczać podobny fantom ze Starostwa. A teraz mamy własny. I na dodatek bardzo nowoczesny - cieszy się pani Małgorzata.

Fantom przyda się do szkolenia przyszłych ratowników. To "dziecko" w wieku od roku do 15 lat.  W Pabianicach PCK ma dwie instruktorki, które mogą prowadzić kursy pierwszej pomocy. To Małgorzata Grabarz i Agnieszka Urlik. 

- W tym roku przeszkoliłyśmy już 42 osoby, które otrzymały certyfikaty unijne ukończenia kursu pierwszej pomocy. Kurs skończyły też 4 uczennice - wylicza Grabarzowa.

PCK ma też wysłużonego mocno fantoma osoby dorosłej.

- Już jest stary - nie kryje Bogdan Piotrowski z PCK. - Ale jeszcze nam służy. Brakowało nam nowoczesnego fantoma, który daje informację czy akcja ratunkowa jest przeprowadzona prawidłowo. 

Dlatego PCK poprosiło o pomoc fundację Kocham Pabianice.

- Jesteśmy firmą farmaceutyczną i wszystko co dotyczy zdrowia nas interesuje - mówi Andrzej Furman. - Dlatego wystarczył telefon i od razu się zgodziłem.

Taki fantom kosztuje około 2.000 zł.

- Nas na to nie stać, bo PCK nie może zarabiać i zbierać pieniędzy dla siebie. Możemy pomagać innym - tłumaczy pani Małgorzata. - Dlatego tak bardzo cieszymy się, że mamy teraz taki nowoczesny sprzęt. Marzyliśmy o tym.

Przyda się do kolejnych kursów pierwszej pomocy. Jeszcze są wolne miejsca na kurs, który rozpoczyna się 13 września. Zapisy przyjmują instruktorzy PCK pod numerem telefonu 508-214-528. Kurs trwa 16 godzin dydaktycznych. Po ukończeniu każdy uczestnik, który zda egzamin praktyczny i teoretyczny otrzymuje zaświadczenie CERTYFIKAT UNIJNY, honorowany we wszystkich krajach Unii Europejskiej.