W piątek i w sobotę, 22 i 23 września o godz. 19.00, Fundacja MikulskiART zaprasza do galerii Aflopa Art przy ul. Żeromskiego 17 na to wyjątkowe wydarzenie artystyczne. „Koncert w wysokim C” będzie podsumowaniem mistrzowskiego kursu wokalnego Akademii Operowej, który (w dniach 17 do 23 września) w naszym mieście prowadziła Caroline Isabel Merz - światowej sławy śpiewaczka, solistka Opery Wiedeńskiej.

Cudowny świat opery i takich genialnych dzieł, jak: „Wesele Figara”, „Cosi Fan Tutte”, „Don Giovanni” (W. A. Mozart), „Rigoletto” (G. Verdi) czy „Carmen” (G. Bizet) przybliży prowadzący oba wieczorne koncerty profesor Dariusz Mikulski.

– Programy obu koncertów – piątkowego i sobotniego będą się kompletnie różniły – zapewnia prof. Mikulski. – Usłyszą państwo różnych wykonawców z różnym repertuarem, wśród nich solistki Opery Narodowej w Warszawie i Opery Nova w Bydgoszczy – Aleksandrę Gudzio, Martę Ustyniak-Babińską, Monikę Sendrowską i innych. Przy fortepianie Joanna Kowalewska.

MikulskiART Opera Academy prowadzi kursy mistrzowskie dla śpiewaków, które oferują uczestnikom indywidualnym oraz zespołom wokalnym możliwość intensywnego przygotowania recitali koncertowych, konkursów, przesłuchań czy egzaminów lub po prostu przygotowanie dowolnego programu. Są adresowane do wszystkich, którzy chcą przygotować się do konkursów i koncertów, przesłuchań do teatrów operowych i agencji artystycznych, egzaminów wstępnych na uczelnie muzyczne lub po prostu chcą pracować nad wybranym przez siebie repertuarem i zgłębiać wiedzę wokalną.

– Profesjonalni śpiewacy, studenci, uczniowie szkół muzycznych, zespoły wokalne, a także nauczyciele śpiewu mają możliwość obserwacji, wspólnej pracy i wymiany doświadczeń z najwybitniejszymi pedagogami sztuki wokalnej – wyjaśnia prof. Mikulski. – Indywidualna pomoc dydaktyczna, muzyczna i metodyczna stanowi bazę do ich dalszego rozwoju zarówno na poziomie technicznym, metodycznym, muzycznym, jak i artystyczno-interpretatorskim.

W czasie kursu każdy z uczestników miał codzienne zajęcia indywidualne i grupowe podzielone na bloki tematyczne: techniczny, muzyczno-dramaturgiczny, metodyczny (dla nauczycieli i pedagogów śpiewu), metodykę i dydaktykę nauczania śpiewu.

– Mistrzowski kurs wokalny prowadziła jedna z najwspanialszych interpretatorek muzyki W. A. Mozarta - maestra Caroline Isabel Merz, która jako solistka Opery Wiedeńskiej przez dekady współpracowała z najwybitniejszymi na świecie realizatorami, dyrygentami i partnerami scenicznymi – mówi prof. Mikulski.

Jej role to: Pamina, Contessa, Donna Anna, Fiordiligi, Konstancja, Królowa Nocy, Pierwsza Dama, Violetta, Mimi, Lucia, Leonora, Frau Fluth, Micaela, Norina, Adina, Rosina, Rosalinde, Reagan, Manon. Wykonywała również wiele utworów muzyki współczesnej. Ponadto jej twórczość obejmuje duży repertuar pieśni - w szczególności: Straussa, Mozarta, Schuberta, Schumanna, Wolfa, Mahlera, Rachmaninowa, Musorgskiego, Copelanda, Barbera, Rossiniego, Verdiego i Brahmsa.

– Od dekady Caroline Merz angażuje się w działalność pedagogiczną – dodaje profesor. – Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu jest cenioną wykładowczynią na niezliczonych mistrzowskich kursach wokalnych w Europie, USA, Japonii i Chinach.

MikulskiART Opera Academy

Foto: CAROLINE ISABEL MERZ – sopran (Opera Wiedeńska / Wiener Staatsoper / Vienna State Opera)

 

Kurs zakończy się koncertami uczestników z udziałem publiczności w Galerii Aflopa Art w dniach 22 i 23 września 2023 r.

Informacje o koncertach i biletach www.mikulskiart.com/kalendarz