Okazuje się, że zmiana przepisów i idąca za tym podwyżka kwot mandatów nie wpłynęła znacząco na wyobraźnię uczestników dróg. Wskazuje na to ilość ukaranych jednego dnia pieszych, rowerzystów i kierowców. 17 lutego, między godziną 6.00 a 22.00 nasi policjanci patrolowali okolice przejść dla pieszych i przejazdów rowerowych na terenie całego powiatu. W czasie akcji ujawnili ponad 100 wykroczeń drogowych.

Połowa ukaranych tego dnia - bo aż 53 osoby – to piesi przechodzący przez jezdnię w niedozwolonych miejscach. 25 kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość w rejonie przejść dla pieszych, 13 popełniło wykroczenia wobec pieszych, a 2 wobec rowerzystów. Rowerzyści też się nie popisali – ukarano 22 osoby.

- Mandatów i upomnień było pół na pół – poinformowała podkom. Ilona Sidorko, z pabianickiej komendy policji.

Prawidłowe zachowanie pieszych, to nie tylko korzystanie z elementów odblaskowych w czasie od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym.

- Trzeba również zwrócić uwagę na prawidłowe zachowanie przy przechodzeniu przez jezdnię – przypominają policjanci.

W tym przypadku, pomimo posiadanego pierwszeństwa pieszy ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i zwiększyć swoją uwagę na tyle, aby móc szybko zareagować na ewentualne niebezpieczeństwo. Wchodząc na przejście dla pieszych warto zdjąć kaptur z głowy, koniecznie zakończyć rozmowę telefoniczną, czy wyjąć z uszu słuchawki.

Rowerzyści powinni pamiętać, że zabronione i bardzo niebezpieczne jest przejeżdżanie przez jezdnie wzdłuż po przejściu dla pieszych. Dodatkowo powinni zadbać o niezbędne wyposażenie roweru - prawidłowe oświetlenie i odblaski sprawiają, że jesteśmy bardziej widoczni na drodze a tym samym bardziej bezpieczni.

"Niechronieni" też grzeszą na drogach. Co im za to grozi?

200 zł za „wtargnięcie”

Od 1 stycznia 2022 r. policja wymierzy pieszym surowsze kary grzywien za „wchodzenie bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd” na przejściu dla pieszych. Do tej pory tzw. wtargnięcie karane było mandatem w kwoce 50 zł. Teraz za to wykroczenie pieszy zapłaci 150 zł. Takie zachowanie w innym miejscu niż przejście dla pieszych kosztuje 200 zł.

200 zł za wchodzenie zza pojazdu

Pieszy wchodzący na jezdnię zza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi dostanie zgodnie z nowym taryfikatorem grzywnę w wysokości 200 zł (do tej pory groziło za to 100 zł).

300 zł za przechodzenie przez przejście z telefonem

W taryfikatorze pojawiło się nowe wykroczenie, za które karani są piesi. Kierowcy muszą im ustępować, zanim wejdą na przejście, ale pieszym z kolei zakazano korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez przejście.

Korzystanie z urządzeń elektronicznych uniemożliwiające możliwość obserwacji sytuacji na jezdni zagrożone będzie mandatem w kwocie 300 zł.

2.000 zł za wejście na przejazd kolejowo-drogowy

Największy mandat dla pieszego grozi za wchodzenie na przejazd kolejowo-drogowy, gdy opuszczone są pół-zapory lub zapory albo gdy ich opuszczanie zostało rozpoczęte.

Za to pieszy zapłaci 2 tys. zł mandatu.

Kara 2.000 zł grozi też za wejście na przejazd, gdy gdy sygnalizator nadaje sygnał czerwony. Tu nastąpiła jednak duża zmiana – ustawa umożliwiała karanie każdego pieszego za takie zachowanie. Jednak w taryfikatorze policji zaznaczono, że tak wysoką grzywną ukarany może zostać jedynie „kierujący kolumną pieszych” lub „poganiacz” (zwierząt).

Więcej o nowym taryfikatorze przeczytasz TUTAJ.