Powiatowy konkurs języka angielskiego dla uczniów klas trzecich gimnazjum odbył się po raz ósmy. Zadania konkursowe przygotowały nauczycielki z Gimnazjum nr 2 - Barbara Maciszewska, Marta Tomczyk, Wioletta Śpionek–Różycka oraz z Gimnazjum nr 1 - Magdalena Brzeska i Agnieszka Wójcik-Grudzińska. W jury były również: Dominika Borowiec (Uniwersytet Łódzki) i Adrianna Krajewska (Gimnazjum nr 3).

Konkurs języka angielskiego zorganizowano w trzech etapach. W pierwszym – szkolnym wzięło udział 850 gimnazjalistów. Do drugiego etapu zakwalifikowało się 26 uczniów z ośmiu gimnazjów. Rozwiązywali zadania sprawdzające gramatykę, umiejętność czytania i słuchania ze zrozumieniem oraz pisania. Dziesięciu uczniów z najwyższą sumą punktów zmierzyło się w ustnej części konkursu.

Zwyciężył Juliusz Grzanka z Gimnazjum a'Paulo, zdobywając 94 punkty. Jego zdaniem najtrudniejsze było napisanie wypracowania. Problem nie dotyczył jednak znajomości języka angielskiego.

- Temat wypracowania był trudny, bo trzeba było opisać polski film. Nie znam za bardzo polskiej kinematografii – mówi.

Juliusz uczy się angielskiego od 7 lat po 6 godzin tygodniowo. Po czterech latach nauki zaczął mówić płynnie.

II miejsce w konkursie zajął Jakub Felcenloben z Gimnazjum nr 3 (93 punkty). Za najtrudniejszy element konkursu uważa mówienie.

- Trzeba zrobić dobre pierwsze wrażenie. Musiałem opisać pokój, a później przeprowadzić dialog z koleżanką – opowiada.

Języka uczy się oglądając filmy po angielsku.

Na III miejscu uplasował się Franciszek Podborski z Gimnazjum nr 3. Zdobył 91 punktów. Angielskiego uczy się od 15 lat. Jego rodzice mówią w tym języku w domu. Przez krótkie okresy mieszkał zagranicą.

- Znam ten język naturalnie, dlatego nie muszę się zastanawiać nad zasadami gramatycznymi. Po prostu rozwiązuję test, mówię, czytam, piszę – wylicza Franciszek.

Na kolejnych miejscach uplasowali się: Konrad Sysio (Gimnazjum nr 3), Dominika Brandt (Gimnazjum a 'Paulo), Ida Stańczyk (Gimnazjum nr 1), Patrycja Okrasa (Gimnazjum w Ksawerowie), Emilia Wolniak (Gimnazjum nr 2), Paulina Klewin (Gimnazjum nr 3), Adam Trzeszczak (Gimnazjum w Ksawerowie).

Konkurs zorganizowało Gimnazjum nr 2 i Powiatowy Ośrodek Doskonalenia i Doradztwa Metodycznego.