Policjanci z Centralnego Biura Śledczego zadali kolejne uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się na ogromną skalę wyłudzeniami kredytów. Podczas akcji na terenie województwa łódzkiego i wielkopolskiego zatrzymano 10 osób. Gang działał niemalże na terenie całego kraju, a jego członkowie mogli wyłudzić ponad 500 kredytów, począwszy od tych samochodowych na sumy kilkunastu tysięcy złotych, po te na zakup nieruchomości, sięgające kilku milionów złotych.
Jednego dnia niemalże jednocześnie śledczy z Centralnego Biura wkroczyli do mieszkań na terenie Łodzi, Ozorkowa, Poznania, Swarzędza i Jarocina. Zatrzymanych zostało 10 osób, w tym 4 kobiety w wieku od 33 lat do 46 lat oraz 6 mężczyzn w wieku od 23 lat do 63 lat. Podejrzani usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw kredytowych, wyłudzeń oraz poplecznictwa, składania fałszywych zeznań i podrabiania dokumentów. Kwotę usiłowania wyłudzeń i wyłudzonych kredytów szacuje się na ponad 4 mln 450 tys. złotych. Grozi im do 10 lat pozbawienia wolności. Straty na szkodę różnych banków szacuje się na kilka milionów złotych. W proceder zaangażowani byli właściciele firm, podstawione osoby, tzw. słupy, a nawet pracownicy banków. Wśród zatrzymanych na terenie wielkopolskiego są dwaj mężczyźni w wieku 42 i 50 lat, którzy z jednej z firm cukierniczych usiłowali wyłudzić 300 tys. złotych zadośćuczynienia. Przyszli do siedziby zakładu z opakowaniem chałwy wskazując, że zakupili ją z kawałkiem drewna w środku. Uznając tą sytuację za skandaliczną w ich ocenie jako rzekomych klientów, zaproponowali odstąpienie od nagłośnienia tej sprawy m. in. w mediach w zamian za 300 tys. złotych. Nękana firma powiadomiła o tym policję.

Była to dziewiętnasta realizacja w ramach śledztwa prowadzonego przez CBŚ KGP pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Pabianicach.

Do tej pory 59 osobom przedstawiono ponad 300 zarzutów, w tym 54 za udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Sąd tymczasowo aresztował 10 podejrzanych, wobec 46 zastosowano 46 dozorów policyjnych, 31 zakazów opuszczania kraju oraz 3 poręczenia majątkowe. Na poczet grożących kar zabezpieczono 4 samochody oraz gotówkę łącznej wartości ponad 228 tys. złotych, a także nieruchomości wartości 840 tys. złotych. Policjanci odzyskali trzy auta i inne uzyskane nielegalnie przedmioty, wartości blisko 330 tys. złotych.