Dziś w Pabianicach padł rekord w ilości resuscytacji. Dzieci z SP 1, SP 3, SP 5, SP 8, SP 9, SP 13, SP 14, Gim. nr 2 i Gim. nr 3 oraz przedstawiciele Straży Miejskiej, policji, straży pożarnej i Pabianickiego Centrum Medycznego wzięli udział w trzecim biciu rekordu resuscytacji krążeniowo-oddechowej. W taki sposób uczcili Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca.

Bicie rekordu w hali powiatowej przy ul. św. Jana trwało pół godziny. W tym czasie mali i duzi zawodnicy, w rytm piosenki Abby, uciskali klatkę piersiową fantoma i wdychali w niego powietrze metodą usta – usta. Gdy ratowanie życia się udało, fantom pikał. Ilość resuscytacji zliczono na podstawie zużytych wacików higienicznych, którymi zawodnicy przecierali usta fantoma. W tym roku w Pabianicach padł rekord – wykonano aż 1.924 resuscytacje (dla porównania – w ubiegłym roku 747).

Dziś takie akcje prowadziły szkoły w całej Europie. W Polsce, w ramach programu "Ratujmy i uczmy ratować", rozpropagował ją Jurek Owsiak. W Pabianicach organizatorem wydarzenia jest Szkoła Podstawowa nr 1, a szczególnie: wicedyrektor Anna Ziółkowska-Michułka oraz nauczyciele – Adam Krzoska i Kamila Myszka-Marcinkowska.