Uroczystość otwarcia bieżni rozpocznie się o godzinie 9.30.

- Zapraszamy na nią wszystkich pabianiczan. Zaprosiliśmy osoby, które biegom oddały cząstkę siebie. Są to organizatorzy największych imprez biegowych w naszym mieście, między innymi pabianickiego półmaratonu, maratonu i Ultraparku – powiedziała podczas konferencji dla mediów wiceprezydent Aleksandra Jarmakowska. - Pan prezydent przebiegnie z nimi pierwsze okrążenie. Jesteśmy dumni, że w Pabianicach jest tyle imprez biegowych na dużą skalę, dlatego tym bardziej cieszy nas otwarcie tego obiektu.

15 września, o godzinie 10.00 UKS Azymut Pabianice przeprowadzi lekkoatletyczne zawody naborowe pod hasłem „Poznaj Mistrza – zostań Mistrzem”. Uczniowie pabianickich szkół podstawowych, z klas czwartych i piątych (z rocznika 2011 i 2012) będą rywalizować na dystansie 60 m i 600 m. Trening poprowadzi Kinga Królik. Formularz zgłoszeniowy jest dostępny na stronie klubu.

Budowa areny lekkoatletycznej w infrastrukturą towarzyszącą rozpoczęła się w sierpniu 2021 roku. Kosztowało to ponad 4.200.000 złotych. Pieniądze pochodzą ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

- W ramach tej inwestycji mamy bieżnię okrężną o długości 400 m z ośmiotorową bieżnią do biegów sprinterskich na 100 m i 110 m – powiedział prezydent Grzegorz Mackiewicz. - W trakcie realizacji projektu zdecydowaliśmy się uzupełnić ją o kilka elementów - rów z wodą do biegów długodystansowych z przeszkodami i wybudowanie nowej skoczni w dal.

Bieżnia ma syntetyczną nawierzchnię typu sandwich, w kolorze niebieskim.

- Jest najnowocześniejszą i jedną z nowatorskich technologii, która zapewnia dobre warunki biegowe, a jednocześnie dużą wytrzymałość – dodał prezydent. - Mamy nadzieję, że przez długi czas będzie nam służyła.

Pozostały zakres prac w ramach inwestycji na terenie MOSiR-u to: rozbiórka betonowych trybun na skarpie, schodów, starych wiat dla zawodników, likwidacja istniejących wokół bieżni skarp i profilowanie nowych, wyprofilowanie i naprawa fragmentów nawierzchni boiska piłkarskiego, montaż wiat stadionowych, budowa nowych ogrodzeń, wykonanie trawników oraz budowa infrastruktury technicznej - kanalizacji deszczowej, systemu nawadniania murawy, rekreacyjnego oświetlenia bieżni i przygotowanie kanalizacji pod odwodnienie przyszłego boiska ze sztuczną nawierzchnią.

Regulamin i zasady korzystania z obiektu MOSiR ustalił ze środowiskiem biegaczy. Bieżnia będzie czynna w godz. 6.00 – 22.00. Korzystać z niej będą mogły grupy zorganizowane (kluby sportowe, stowarzyszenia kultury fizycznej, szkoły) oraz biegacze indywidualni. Ci ostatni będą zobowiązni przed wejściem wpisać się na listę w recepcji hotelu "Włókniarz". Na bieżni obowiązuje m.in. zakaz używania kijków do nordic walking, jazdy rolkami, rowerami i hulajnogami. Obiekt jest monitorowany.

Tymczasem, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pabianicach poinformował, że od 9 września można już z bieżni korzystać. Wszystkich użytkowników obowiązuje znajomość regulaminu i zasad korzystania z niej.