W środę rano działacze lokalnej Nowej Lewicy złożyli kwiaty przy pomniku ku pamięci „członków PPR zamęczonych w hitlerowskich obozach zagłady i poległym w walce o wolną, socjalistyczną Polskę”. W oficjalnych obchodach udział wzięli goście specjalni: eurodeputowany, profesor Marek Belka, poseł Tomasz Trela, senator Marcin Karpiński oraz wicewojewoda łódzki Grzegorz Majewski. 

Po oficjalnej części odbył się tradycyjnie pierwszomajowy rajd rowerowy. Na listę startową wpisało się ponad 100 osób. Trasa wycieczki liczyła 20 kilometrów. Była to symboliczna liczba, ponieważ 1 maja minęło 20 lat, odkąd Polska oficjalnie należy do Unii Europejskiej.

Cykliści ruszyli ulicami: Bugaj, Kopernika, Piotra Skargi, Graniczną, 20 Stycznia, przejechali przez Prawdę i Czyżeminek, po czym zatrzymali się w Rydzynach, żeby zjeść lody. Po krótkiej przerwie ruszyli w kierunku Lewityna, gdzie zaplanowano kolejne atrakcje. Jedną z nich był quiz z wiedzy o UE. Pytano m.in. o: dokument uważany za Konstytucję Unii Europejskiej, liczbę gwiazd na fladze UE i organ, który jest odpowiedzialny za politykę monetarną strefy euro. Kto znał odpowiedzi na pytania, dostawał drobne upominki. Niespodzianki przygotowano również dla najstarszego oraz najmłodszego uczestnika rajdu. Najstarszym był pan Klaudiusz (rocznik 1942). Najmłodszym Kajetan (rocznik 2015). Po quizie częstowano kiełbasą usmażoną z cebulką.