Towarzystwo Muzyczne im. Karola Niczego dostało pieniądze na koncert z okazji obchodów Roku Chopinowskiego w Pabianicach - "Chopin - wielki człowiek i artysta". Urząd Marszałkowski dał im 6.000 zł.

- Złożyliśmy dwa projekty, ale dostaliśmy pieniądze na jeden  - wyjaśnia Hieronim Ratajski, prezes Towarzystwa Muzycznego. - Za te pieniądze urządzimy koncert znanego w świecie pianisty Kevina Kennera. Koncert będzie 28 maja w MOK-u.

W ten sposób Towarzystwo rozpocznie obchody 10-lecia. Z tej okazji będą koncerty i wystawy. Ma być napisana monografia, w której zostanie opisany Karol Nicze i 10-letnia działalność Towarzystwa. Autorką monografii jest Anna Lewkowska.

- Nie dostaliśmy pieniędzy na monografię i wystawy, dlatego teraz szukamy sponsorów. Jeśli ktoś chce znaleźć się w pięknym wydawnictwie, zapraszamy do współpracy - dodaje prezes Ratajski.

400.000 zł na działania w kulturze i 200.000 zł na imprezy związane z Rokiem Chopinowskim rozdał Departament Kultury i Edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

- Z Pabianic pieniądze dostanie tylko Towarzystwo Muzyczne im. Nicze - wyjaśnia Krzysztof Kowalewicz z Wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.

 

Kevin Kenner – laureat II nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (1990). Kevin Kenner początkowy etap nauki gry na fortepianie odbył u Krzysztofa Brzuzy w College of Music w San Diego. Mając siedemnaście lat przeniósł się do Krakowa, gdzie został studentem Akademii Muzycznej w klasie prof. Ludwika Stefańskiego. Kolejny etap kształcenia muzycznego odbył pod kierunkiem Leona Fleishera w Peabody Conservatory of Music w Baltimore, a następnie u Karla-Heinza Kämmerlinga w hanowerskiej Hochschule für Musik (1981-1990). Utrwalił dzieła Chopina: 24 Preludia op. 28, 4 scherza, Andante spianato i Wielki polonez Es-dur, Nokturn Des-dur op. 27 nr 2 oraz Walc e-moll op. posth.