Od 10 lat we Wszystkich Świętych na cmentarzach rozdawane są mapki, na których zaznaczono nagrobki zasłużonych dla miasta osób.

- Zaczęło się od chodzeniu po cmentarzu z kolegą Tomkiem i szukaniu pierwszych nagrobków. Tych zapomnianych, trochę zaniedbanych – mówi Krzysztof Rąkowski. - W miesiąc przeszukaliśmy wtedy trzy cmentarze.

Na pierwszej mapce znalazło się 30 nagrobków.

Mapka zawsze jest rozdawana przez wolontariuszy, którzy stoją w cmentarnych bramach.

- Ludzie podchodzą i podają nam nowe nagrobki, więc co roku przybywały po 3-4 – wyjaśnia.

W jubileuszowym wydaniu jest ich już 66. Pojawiło się nazwisko Świtosława Baudain de Couterney, który był adwokatem i pierwszym sekretarzem poselstwa polskiego w Rosji. Pracował jako radca prawny w Ministerstwie Przemysłu i Handlu. Od 1928 roku był członkiem Konferencji Ekonomicznej Ligi Narodów. Zmarł 23 marca 1961 roku i jest pochowany na cmentarzu katolickim. 

Przybyło w tym roku aż 5 nazwisk.

- Dodatkowo włożyliśmy wkładkę, która przybliża sylwetki dwóch nieżyjących już prezydentów Pabianic: Marka Firkowskiego i Jacka Gryzla – mówi Seweryna Gabara-Rąkowska.

Mapka wydana jest przez Stowarzyszenie Aktywności Samorządowej. Tegoroczny nakład: 10.000 sztuk. Można ją pobrać wcześniej ze strony www.sas-pabianice.pl