Ruszają badania preferencji komunikacyjnych pasażerów komunikacji miejskiej.

Ankiety wśród pasażerów na zlecenie Urzędu Miejskiego przeprowadzi firma Public Transport Consulting (PTC) z Redy. Posłużą one do opracowania planu zrównoważonego rozwoju transportu publicznego na lata 2013 – 2020. Do uchwalenia planu transportowego najpóźniej do 1 marca 2014 roku obliguje nas ustawa o publicznym transporcie zbiorowym.

Takie badania w Pabianicach jeszcze nigdy nie były przeprowadzane, a to właśnie na ich podstawie powinno się podejmować strategiczne decyzje dotyczące transportu miejskiego. Wykonanie badań pozwala na rzetelne określenie kierunków rozwoju transportu, zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców.

Urząd Miejski zwraca się do pasażerów z prośbą o udział i pomoc w przeprowadzanych ankietach. Ankieterzy zadadzą pytania dotyczące m.in. ogólnej oceny komunikacji miejskiej, najistotniejszych cech komunikacji, odległości do przystanku, motywacji podróży komunikacją miejską, oczekiwanego standardu wygody oraz nowych połączeń autobusowych. Zapytają również, które z cech komunikacji autobusowej i tramwajowej wymagają poprawy oraz o stanowisko dotyczące dalszych działań władz w odniesieniu do funkcjonowania linii tramwajowej.

Plany transportowe autorstwa PTC zostały bez zastrzeżeń uchwalone w takich miastach, jak Lublin, Olsztyn czy Piotrków Trybunalski. W 2011 roku firma ta przeprowadzała w Pabianicach badania potoków pasażerskich w komunikacji miejskiej, na podstawie których została wdrożona nowa siatka połączeń.