Na odcinku ul. Warszawskiej - od skrzyżowania z ul. Kapliczną do 3 Maja - archeolodzy pracują od 22 czerwca. Są efekty ich mozolnej pracy. Dokonali już ekshumacji szczątków znalezionych w grobach w pasie od ul. Kaplicznej i zbliżają się powoli do końca tego pasa (w kierunku 3 Maja). Przed nimi jeszcze eksploracja grobów przykrytych folią. W dalszej kolejności, przyjdzie pora na drugi pas, gdzie widoczne są zarysy grobów, ale jeszcze nie wiadomo, ile docelowo ich tam badacze znajdą.

Z archeologami współpracuje antropolog. Niestety, szczątki zachowały się w kiepskim stanie. Na podstawie wydobywanych spod ziemi kości i czaszek, próbuje określić wiek i płeć tych osób.

Archeolog warszawska

W grobach pojawiają się szczątki 2, a nawet 3 osób, w tym także dzieci.

Wyznaczeniem miejsca pochówku znalezionych pod ul. Warszawską szczątków zajęło się miasto. Jak dowiedzieliśmy się od rzeczniczki ratusza, będzie to na terenie cmentarza komunalnego. Organizacja pochówku będzie spoczywała na barkach Miejskiego Zakładu Pogrzebowego.

- Planujemy odprawić symboliczny pogrzeb, z poszanowaniem. Na miejscu pochówku stanie pomnik upamiętniający te osoby – przyznaje Grzegorz Janczak, dyrektor MZP.

Prawdopodobnie pogrzeb odbędzie się z udziałem księdza. W końcu szczątki zmarłych pochodzą z terenu dawnego cmentarza katolickiego.

Dyrektor przyznaje jednak, że planowaniem pochówku, zakład będzie mógł zająć się dopiero po zakończeniu ekshumacji wszystkich szczątków.