Każdy kto mieszka w Pabianicach i płaci tutaj podatki, będzie mógł otrzymać Kartę Pabianiczanina. Musi tylko spełnić jeden warunek: nie zalegać z opłatami za ogrzewanie, wodę, podatki i czynsz, jeśli mieszka w budynku komunalnym. Każdy z chętnych będzie musiała napisać oświadczenie, że nie zalega z opłatami. Oświadczenie to urzędnicy będą mogli zawsze zweryfikować.
 
- Karta będzie upoważniała do przejazdu autobusami miejskimi i parkowania w strefie z 50 proc. zniżką – informował prezydent Grzegorz Mackiewicz. - Natomiast dzieci i młodzież za przejazdy autobusami zapłacą 25 proc. ceny biletu.
 
Karta będzie należała się też tym, którzy nie mieszkają w Pabianicach, ale płacą tutaj podatki. A dokładniej - podatek dochodowy od osób fizycznych.
 
- Wyliczyliśmy, że do budżetu miasta może nie wpłynąć około 1,3-1,4 miliona złotych – podał prezydent. - Ale liczymy na większe wpływy z tytułu podatków.
 
Wdrażaniem Karty Pabianiczanina zajmuje się Joanna Stelmach z Urzędu Miejskiego. 
 
- Dzieci w wieku do 7 lat będą korzystały z karty rodziców – wyjaśnia koordynatorka. - Będziemy wydawać karty dla dzieci w wieku od 7 do 18 lat i karty dla dorosłych.
 
W ratuszu spodziewają się, że do akcji promocji z Kartą Pabianiczanina włączą się sklepy i firmy usługowe. Jest nadzieja, że dzięki Karcie będziemy płacić mniej.
 
- Mam nadzieję, że będzie podobnie jak z Kartą Seniora. Dziś mamy około 200 podmiotów, w których seniorzy mają zniżkę, gdy okażą się Kartą Seniora – mówi prezydent.
 
Wszystkie szczegóły znajdą się w regulaminie Karty. Dostępne będą też wnioski do wypełnienia. Deklaracje na wydanie Karty będą od 3 kwietnia przyszłego roku na parterze budynku urzędu przy ul. św. Jana 4.
 
Jak będzie wyglądała Karta? Jeszcze nie wiadomo, bo Urząd Miejski ogłosi konkurs na wizualizację kart dla dzieci i dla dorosłych.