Jeden z czytelników Życia Pabianic zwrócił nam uwagę na błędny, jego zdaniem, zapis ulicy. Co ciekawe, jest to zapis po ujednoliceniu przez Urząd Miejski:

– Wśród poprawionych ulic wymieniono również ul. Roweckiego, podając, że poprawiono jej nazwę na ul. gen. Stefana „Grota” Roweckiego. Jest to nadal błędna pisownia – mówi nam czytelnik. – Według zasad języka polskiego poprawna pisownia pseudonimu to podanie pseudonimu po nazwisku.

Pan Bartłomiej, miłośnik j. polskiego podaje nam następujące, jego zdaniem, dopuszczalne zapisy: ul. gen. Stefana Roweckiego "Grota" lub, alternatywnie, ul. gen. Stefana Roweckiego, pseud. "Grot".

Czy ma rację? Zapytaliśmy Urząd Miejski o źródło tego "byka" w najnowszej uchwale Rady Miejskiej.

Jak wyjaśnia rzeczniczka prezydenta, Aneta Klimek, ulice poprawiono nie tylko ortograficznie. Ustalono nazwy najbardziej zbliżone do pierwotnych. Znaczenie ma też system komputerowy: by urzędnicy mogli z niego wygodnie korzystać, wymagał poprawienia nazw ulic. A jak było z naszym "Grotem"?

– „Grot” to pseudonim generała Stefana Roweckiego, stale towarzyszący nazwisku – wyjaśnia rzeczniczka. – W opinii językoznawców, nie mamy ścisłej reguły zapisu pseudonimów przy nazwiskach. Wybrano nazwę zbliżoną do pierwotnej wersji, przyjętej uchwałą z 1991 r.

Przypomnijmy, radni dokonali korekt 48 ulic naszego miasta (pisaliśmy o tym TUTAJ). Zostaną z tego powodu wymienione tablice informacyjne.