- Od początku roku do końca czerwca w Wydziale Komunikacji i Transportu zarejestrowano 4.525 pojazdów - wylicza Aleksandra Moczkowska, naczelnik wydziału. - W tym czasie obsłużono 25.500 interesantów.

W powiecie pabianickim zarejestrowanych jest: 66.450 samochodów osobowych, 8.114 samochodów ciężarowych i 3.771 motocykli.

To oznacza, że co drugi z nas ma samochód osobowy, bo w powiecie mieszka 119.757 osób.

Około 10 procent samochodów, które mają nowego właściciela lub zostały oddane na złom, nadal wisi w rejestrach jako pojazdy niewyrejestrowane.

- Istnieje obowiązek zgłoszenia w ciągu 30 dni sprzedaży, zakupu pojazdu lub jego wyrejestrowania – wyjaśnia naczelnik.

Mija moda na tablice indywidualne, za które trzeba zapłacić 1.000 zł. W 2014 roku wydano 31 takich tablic, w tym tylko 5.

Ale przybywa aut z zagranicy. W tym roku zarejestrowaliśmy ich 1.224.

- Przeważnie są to pojazdy sprowadzane z Niemiec – wyjaśnia Moczkowska. - Spodziewamy się, że w przyszłym roku będzie ich więcej, bo zostanie zniesiona opłata recyklingowa. Nadal brakuje aktów wykonawczych dotyczących rejestracji pojazdów z kierownicą z prawej strony. Dlatego takie pojazdy nie mogą być rejestrowane w Polsce.

Za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym prawa jazdy straciło już pięciu kierowców z powiatu pabianickiego.

- Leżą w naszym wydziale - wyjaśnia Moczkowska. - Wydamy im dokumenty, gdy minie okres zatrzymania.

W pierwszym półroczu 2015 roku wydano 1.042 profile kierowcy.

- To znaczy, że tyle osób wyraziło chęć przystąpienia do szkolenia na różne kategorie prawa jazdy - informuje Joanna Kupś, rzeczniczka Starostwa.

W tym roku wydano 1.422 prawa jazdy, w tym 440 uprawnień na kategorię „B” .

- Niestety, za różne wykroczenia 180 kierowców straciło na jakiś czas możliwość kierowania samochodem - dodaje rzeczniczka.