Oznacza to, że dotychczasowi użytkownicy tzw. azartu nie będą mogli się cieszyć odbiorem tak, jak dotychczas. Wiele osób zastanawia się, jaki sens ma ta zmiana. Największą różnicą pomiędzy sygnałem analogowym i cyfrowym jest przede wszystkim jakość. Obraz dostarczony przy pomocy sygnału analogowego jest rozmyty, niewyraźny i słabo nasycony kolorami. W jakości cyfrowej ten sam obraz jest krystalicznie czysty, dobrze nasycony barwami i ma prawidłową ostrość. Różnice jakości można zauważyć gołym okiem zwłaszcza na telewizorach nowego typu, większych niż 24 cale.

Różnica między obrazem analogowym (po prawej) i cyfrowym (po lewej)

Niewątpliwym plusem telewizji cyfrowej jest możliwość odbioru telewizji wysokiej rozdzielczości tzw. HDTV, dzięki czemu oglądany program jest jeszcze lepszej jakości i posiada bardziej szczegółowy obraz w stosunku do standardowego sygnału cyfrowego. Obecnie w ofercie programowej telewizji naziemnej znajdują się dwa kanały w wysokiej rozdzielczości: TVP1 HD i TVP2 HD. Oba te kanały dostępne są w trzecim multiplexie naziemnej telewizji cyfrowej. Nadawcy zapowiadają że jeszcze w tym roku w ofercie telewizji naziemnej pojawi się wersja HD kanałów Polsat, TVN i TVN7. Telewizja cyfrowa umożliwia także wybór ścieżki dźwiękowej wybranej audycji lub filmu - zazwyczaj do wyboru mamy ścieżkę lektorską lub oryginalną z napisami. Filmy z możliwością wyboru ścieżki najczęściej nadawane są na kanale TVN7. Dzięki tej funkcji telewizja polska nadaje filmy z audiodyskrypcją dla niewidomych. Jest to specjalna ścieżka dźwiękowa filmu zawierająca narracje ułatwiającą osobom niedowidzącym i niewidomym odbiór filmu czy serialu. W tej technologii nadawane są głównie polskie produkcje. Oczywiście TVP umożliwia także udogodnienie dla osób niesłyszących w postaci napisów, które można zastosować praktycznie do każdego filmu czy serialu.

 

KOGO DOTYCZY CYFRYZACJA
Cyfryzacja dotyczy osób, które dotychczas korzystały z analogowego sygnału naziemnego do odbioru telewizji. Abonenci kablówek, platform cyfrowych czy telewizji satelitarnych nie są objęci cyfralizacją i nie muszą się martwić zakupem dekodera czy nowego telewizora. Oczywiście w chwili obecnej każdy operator telewizji kablowej posiada w swojej ofercie programy w wersji cyfrowej, ale wymagają one innego dekodera i oczywiście opłacania abonamentu. Osoby, które nie mają innej możliwości odbioru telewizji, powinny wyposażyć się w odpowiedni dekoder odbierający sygnał telewizji cyfrowej naziemnej, w skrócie DVB-T. Taki dekoder może zostać zakupiony jako oddzielne urządzenie, które podłączymy do dowolnego odbiornika telewizyjnego. Nowsze odbiorniki telewizyjne wyprodukowane po roku 2011 posiadają zintegrowane dekodery. Aby sprawdzić czy nasz obiornik telewizyjny jest zdolny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, należy na jego obudowie odszukać znaczek “DVB-T MPEG4”. Gdy na naszym odbiorniku nie ma takiego znaczka lub znajduje się jedynie znaczek “DVB-T”, należy sprawdzić w instrukcji obsługi, czy nasz odbiornik obsługuje sygnał DVB-T w systemie MPEG-4. Jeżeli w instrukcji nie ma takiej wzmianki, oznacza to, że nasz odbiornik nie jest przystosowany do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej w Polsce. Podobnie jest, jeżeli telewizor obsługuje DVB-T w systemie MPEG-2, taki sygnał telewizji naziemnej obowiązuje w Wielkiej Brytanii i Niemczech. W Polsce taki telewizor będzie odbierał jedynie fonię, bez obrazu. Wtedy jesteśmy zmuszeni do zakupu dekodera zewnętrznego. Cena takiego urządzenia waha się od 60 zł do 200 zł, w zależności od marki i dodatkowych funkcji. Dwa najpopularniejsze w Polsce modele to MANTA i OPTICOM. Są to dekodery rekomendowane przez KRRiT, oba dekodery możemy zamówić na każdej poczcie w cenie 115 zł. Dekoder MANTA jest często dostępny na promocjach w hipermarketach i możemy zakupić go już za 79 zł.

Każdy z wymienionych dekoderów posiada możliwość podłączenia do telewizora starego i nowego typu. W przypadku starego telewizora do podłączenia zostanie użyty przewód SCART, natomiast w przypadku nowszych odbiorników obsługujących standard telewizji wysokiej rozdzielczości (HDTV) korzystamy z kabla HDMI. Oczywiście kablem SCART możemy także podłączyć dekoder do odbiornika nowego typu (LCD, PLAZMA), ale jakość przesyłanego obrazu będzie znacznie gorsza i obraz będzie lekko rozmyty. Różnice między podłączeniem HDMI a SCART najlepiej będzie widać na kanałach w wysokiej rozdzielczości HD, ponieważ złącze SCART nie obsługuje sygnału wysokiej rozdzielczości, więc obraz przesyłany jest w standardowej rozdzielczości. Niestety, kupując dekoder w zestawie nie znajdziemy żadnego z wymienionych kabli, w te należy zaopatrzyć się oddzielnie. Koszt kabla scart wynosi ok. 10 zł, natomiast hdmi ok. 20 zł. Do dekodera należy podłączyć antenę telewizyjną (używamy tej samej anteny, której używaliśmy wcześniej do odbioru telewizji analogowej). Gdyby nasz odbiornik nie wykrywał wszystkich kanałów, należy sprawdzić, czy kabel antenowy nie ma przerw lub poprawić pozycję anteny. Gdyby to nie pomogło, konieczne może być zakupienie osobnej anteny zewnętrznej lub pokojowej, przystosowanej do odbioru telewizji cyfrowej. Anteny oferowane są w wielu marketach i sklepach RTV.

KONFIGURACJA DEKODERA
Prezentujmey konfiguracje dekodera Manta DVBT-002 krok po kroku.

Po podłączeniu anteny do dekodera, a dekodera do telewizora możemy zacząć zagłębiać się w świat cyfrowej telewizji. Po włączeniu telewizora na kanale AV (zazwyczaj na tym kanale znajduje się nasz dekoder) naszym oczom ukaże się ekran startowy gdzie wybieramy język w jakim ma pracować dekoder oraz kraj w którym się znajduje. Po wybraniu tej opcji możemy nacisnąć przycisk “wyszukiwanie automatyczne” i wtedy urządzenie przeskanuje wszystkie możliwe pasma w poszukiwaniu kanałów. Na dzień 13.05.2013 w Pabianicach można odbierać 16 kanałów niekodowanych i drugie tyle kanałów kodowanych które są dostępne tylko za pomocą dekodera Cyfrowego Polsat, które oczywiście są płatne.

Kiedy urządzenie znajdzie już wszystkie dostępne kanały będziemy mieli możliwość “przejrzenia” tego co odnalazł dekoder a także posegregowanie kanałów wedle naszego uznania. Kiedy już to zrobimy należy udać się do menu i dokonać ustawień naszego odbiornika tv. Aby tego dokonać wystarczy nacisnąć przycisk menu na pilocie.

Menu większości dekoderów jest podobne, prezentujemy przykład ustawień dekodera MANTA. Menu składa się z trzech części, górna część zawiera ikonki nawigacyjne odpowiadające odpowiednim działom konfiguracji. Środkowa część zawiera opcje dostępne w danym dziale, natomiast część dolna opisuje przyciski pilota pomagające w nawigacji. Aby nawigować górną część menu, należy nacisnąć klawisz lewo lub prawo na pilocie, natomiast aby wejść do wybranego działu należny nacisnąć klawisz ENTER/OK.

W dziale “PROGRAMY” możemy wprowadzić na liście kanałów takie jak : usuwanie niepotrzebnych kanałów, blokada kanałów kodowanych, możemy także stworzyć własną listę ulubionych kanałów. Oprócz wymienionych opcji możemy także ustawić kolejność, przejrzeć EPG czyli Elektroniczny program telewizyjny.

Dział “OBRAZ” zawiera opcje konfiguracyjne naszego telewizora. W tym miejscu możemy ustawić proporcje obrazu w których będziemy oglądali telewizje, do wyboru mamy 16:9 - obraz panoramiczny.

4:3 - obraz standardowy
4:3 letterbox - obraz standardowym. W przypadku kiedy oglądamy program nadawany w systemie panoramicznym 16:9, na dole i górze obrazu pojawia się czarne pasy.
4:3 Pan Scan - obraz panoramiczny docięty do proporcji obrazu standardowego.1
6:9 letterbox
- obraz panoramiczny. W przypadku kiedy jest nadawany program w formacie standardowym 4:3, będzie on wyświetlany z czarnymi pasami po bokach.

W przypadku kiedy korzystamy z dekodera poprzez złącze HDMI, możemy wybrać rozdzielczość odbieranego sygnału. Jako domyślna opcja ustawiona jest rozdzielczość 1080i (1920 punktów na 1080 punktów). Zalecamy pozostawienie tej opcji na domyślnym ustawieniu. Opcja “FORMAT TV” zmienia format w jakim pracuje nasz odbiornik TV, jest to zależne od miejsca w jakim został zakupiony. Wszystkie odbiorniki zakupione w Polsce korzystają z systemu PAL.  Tą opcje zalecamy pozostawić bez zmian. Opcja “WYJŚCIE WIDEO” dotyczy użytkowników korzystających ze złącza SCART, do wyboru jest sygnał wyższej jakości RGB (lepsze odwzorowanie kolorów) oraz CVBS (gorsze odwzorowanie barw). Opcja CVBS może być użyta na każdym telewizorze, natomiast sygnał RGB może być tylko użyty na telewizorze obsługującym taki sygnał przy użyciu specjalnego kabla RGB.

W dziale “SZUKANIE KANAŁÓW” możemy ponownie przeprowadzić automatyczne wyszukiwanie bądź wyszukać kanały ręcznie. Opcja jest przydatna w przypadku słabego sygnał, wtedy możemy ręcznie dostosować częstotliwość. Opcja “KRAJ” określa zakres pasma w którym będą szukane kanały, zalecamy pozostawienie tej opcji bez zmian. “ZASILANIE ANTENY” dotyczy osób posiadających antenę aktywną która korzysta z własnego zasilania. W przypadku anten dachowych, które były montowane w blokach przez spółdzielnie opcje tą należy pozostawić na “WYŁACZONY”.

W zakładce “CZAS” jak łatwo domyślić znajdują się ustawienia dotyczące czasu. Są one dobierane automatycznie podług sygnału. Oprócz standardowych ustawień czasu jest tutaj parę pożytecznych funkcji tak jak “SLEEP” w tym miejscu możemy ustawić po jakim czasie ma się wyłączyć nasz dekoder, w przypadku kiedy korzystamy ze złącza HDMI nasz telewizor zostanie wyłączony automatycznie, ale jeżeli korzystamy ze złącza SCART telewizor będzie trzeba wyłączyć samodzielnie. “BUDZIK” pozwala na ustawienie czasu kiedy ma włączyć się nasz dekoder, sytuacja jest podobna jak w przypadku funkcji SLEEP, czyli korzystając ze złącza HDMI przy ustawieniu funkcji “BUDZIK” nasz odbiornik telewizyjny włączy się automatycznie. “ZEGAR” pozwala na ustawienie wyświetlania godziny na wyświetlaczu naszego dekodera.

W zakładce “SYSTEM” znajdują się opcje dotyczące zaawansowanych ustawień dekodera. “BLOKADA RODZICIELSKA” pozwala na ustawienie progu wieku do którego dzieci mogą oglądać audycje. “USTAW HASŁO” umożliwia ustawienie hasła dla blokady rodzicielskiej aby dokonywać ustawień. “PRZYWRÓĆ USTAWIENIA FABRYCZNE” resetuje nasz dekoder do ustawień zaimplementowanych przez producenta. “INFORMACJA” wyświetla informacje dotyczące naszego dekodera. “AKTUALIZACJA OPROGRAMOWANIA” umożliwia wgranie nowej wersji oprogramowania do naszego dekodera. Zazwyczaj dokonuje się tego za pomocą specjalnie przygotowanego dysku USB.

Zakładka "USB" umożliwia skorzystanie z multimediów znajdujących się na naszym dysku USB oraz dokonanie ustawień nagrywania. “MULTIMEDIA” przechodzi do osobnego menu w którym możemy wybrać co chcemy robić : oglądać zdjęcia, oglądać filmy, oglądać nagrania tv czy słuchać muzyki. Po wybraniu jednej z tych opcji zostajemy przekierowani do listy plików znajdujących się na dysku USB. Po wybraniu interesującej nas pozycji naciskamy klawisz “ENTER/OK” na pilocie. N iektóre dekodery wymagają naciśnięcie czerwonego klawisza na pilocie aby uruchomić oglądany film lub nagranie na pełnym ekranie. Wracając do menu “USB”. poza przejściem do podmenu MULTIMEDIA możemy dokonać ustawień fotografii dzięki opcji “OPCJI ZDJĘĆ”, tutaj możemy wybrać przez jaki okres mają być wyświetlane zdjęcia, jakie mają być przejścia czy w jaki sposób mają być powiększane do rozmiaru ekranu. “OPCJE FILMÓW” umożliwiają zmianę aspektu oglądanego filmu, głośność itp. “USTAWIENIA PVR” pozwalają na ustawienie urządzenia na którym chcemy nagrywać a także zaprogramowanie nagrywanie audycji TV. My zalecamy programowanie nagrywania za pomocą Elektronicznego Programu TV (EPG.

Aby zaprogramować nagrywanie audycji należy nacisnąć przycisk “EPG” na pilocie. Wtedy otworzy się menu z aktualnym programem dla danego kanału TV. Wtedy należy wybrać interesujący nas program który chcemy nagrać i nacisnąć “ENTER/OK” Kiedy otworzy się karta programu należy wybrać “NAGRYWANIE”. Do dyspozycji mamy “NAGRYWANIE POJEDYŃCZE” który umożliwia jednorazowe nagranie programu oraz “NAGRYWANIE OKRESOWE” gdzie nagrywanie będzie odbywało się w odpowiednim odstępie czasu np. codziennie, co tydzień itp. Opcja bardzo przydatna dla osób które nagrywają seriale. Nagrania PVR możemy potem obejrzeć przy pomocy opcji MULTIMEDIA znajdującej się w zakładce USB. To wszystko, teraz dekoder jest gotowy do odbierania sygnału cyfrowego. Wystarczy usiąść w fotelu chwycić pilot i delektować się cyfrową jakością obrazu i dźwięku.

* W przypadku innych producentów i modeli ustawienia poszczególnych dekoderów mogą się różnic, jednak funkcje oraz dostępne opcje są takie same, mogą co najwyżej posiadać inne nazwy.

Zapraszamy także do obejrzenia filmu odkrywającego wszystkie tajniki naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.