Na spotkaniu z władzami powiatu pabianickiego, burmistrzami i wójtami gmin o planach rozwoju spółki, jej potrzebach oraz bieżącej sytuacji rozmawiali Witold Olszewski, prezes PCM i Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic. Jednym z tematów był plan zakupu nowoczesnego, wysokiej klasy ultrasonografu, którego koszt to około 250 tys. zł. Ze strony prezesa padła propozycja, aby samorządy złożyły się na to urządzenie. Co ważne, jego propozycja spotkała się z zainteresowaniem, ale decyzje dotyczące ewentualnej pomocy finansowanej zostaną jednak podjęte wtedy, gdy gminy przeanalizują swój budżet.

– Ich pomoc jest uzasadniona o tyle, że z usług medycznych, świadczonych przez Pabianickie Centrum Medyczne, jak chociażby z badań diagnostycznych korzystają mieszkańcy każdej gminy w powiecie pabianickim. Sprzęt służyłby więc wszystkim – zaznacza prezes Olszewski.

Potwierdzają to przedstawione na spotkaniu statystyki: w ubiegłym roku PCM udzieliło pomocy medycznej ponad 80 tysiącom pacjentów. Najwięcej było ich z samych Pabianic, bo niemal 57.700, z pozostałych gmin – od 2.200 do 5.200.

Na spotkaniu była również mowa o unowocześnianiu i wzbogaceniu zaplecza diagnostycznego. Jeszcze w tym roku PCM chciałby kupić laparoskop oraz tomograf komputerowy. Na tym nie koniec planów inwestycyjnych. Jest wśród nich gruntowny remont niezagospodarowanej teraz części piątego piętra szpitala (naprzeciwko oddziału wewnętrznego I) i przeniesienie tu z szóstego piętra oddziału wewnętrznego II. Ponadto w Pabianickim Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej (na drugim piętrze) oddanie nowej pracowni endoskopowej.

– Kolejnym naszym zamierzeniem jest utworzenie w Pabianickim Centrum Psychiatrycznym Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dorosłych. Stanowiłoby ono bardzo dobrą odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju świadczenia medyczne – dodaje prezes Olszewski.